Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar
Arbejdstagerrettigheder og civilsamfund er under stigende pres globalt. Samtidig søger flere virksomheder mod partnerskaber for at styrke arbejdet med ansvarlige værdikæder. Nu lancerer Etisk Handel Danmark et digitalt kort, der gør det lettere at finde civilsamfundspartnere med lokal viden, erfaring og netværk.
Foto: Etisk Handel Danmark
Når virksomheder og offentlige aktører skal arbejde ansvarligt i globale værdikæder, er adgang til lokal viden afgørende. Mange af de største risici for mennesker, miljø og klima opstår langt ude i værdikæden, hvor virksomheder ofte har mindst indsigt og indflydelse.
Det understreges af Etisk Handel Danmarks årlige medlemsundersøgelse, hvor næsten to ud af tre medlemsvirksomheder peger på de yderste led i værdikæden som de mest udfordrende.
Det er netop hér, hvor civilsamfundsorganisationerne har deres kompetencer med lokale kontorer, viden og netværk, som virksomhederne ikke har adgang til.
Derfor lancerer Etisk Handel Danmark nu ’Civilsamfund i globale værdikæder’- et digitalt kort, der giver overblik over, hvor organisationens civilsamfundsmedlemmer arbejder globalt, og hvilke lande, sektorer, værdikæder og temaer, de har særlig viden om.
Partnerskaber bliver en vigtigere del af løsningen
Kortet lanceres på et tidspunkt, hvor partnerskaber fylder mere i virksomhedernes arbejde med ansvarlig handel. I Etisk Handel Danmarks årlige medlemsundersøgelse svarer 60 procent af medlemsvirksomhederne, at de allerede har etableret partnerskaber med civilsamfundsorganisationer eller andre vidensaktører for at nå deres målsætninger. Yderligere 20 procent overvejer det som en del af deres strategi.
Om rettigheder og civilsamfund under pres
- Arbejdstagerrettigheder er i tydelig global tilbagegang. Begrænsninger i organisationsfrihed, kollektive forhandlinger og strejkeret er ikke enkeltstående hændelser, men del af bredere udviklingstendenser, som også svækker demokrati og civilsamfund.
- Ifølge ITUC Global Rights Index 2025 er kun syv ud af 151 undersøgte lande blandt de bedst placerede, når det gælder respekt for arbejdstagerrettigheder. For 10 år siden var det 18 lande. Det understreger behovet for stærkere samarbejde og adgang til lokal viden i globale værdikæder.
I det digitale kort kan man få overblik over, hvilke civilsamfundsorganisationer der er til stede i konkrete lande og sektorer. Når man klikker på organisationernes logoer, fremgår det også, hvilke centrale temaer de arbejder med, som for eksempel arbejdstagerrettigheder, børnearbejde, diskrimination, klima, natur, vand og dyrevelfærd.
“Når arbejdstagerrettigheder og civilsamfund er under pres globalt, bliver det endnu vigtigere, at virksomheder og offentlige aktører har adgang til lokal viden og relevante samarbejdspartnere. Med kortet gør vi det lettere at finde civilsamfundsorganisationer, der har konkret erfaring i de lande og værdikæder, hvor udfordringerne skal forstås og løses,” siger Nanna Callisen Bang, direktør i Etisk Handel Danmark.
Lokal viden er afgørende for ansvarlige værdikæder
Civilsamfundsorganisationer spiller en central rolle i arbejdet med ansvarlig virksomhedsadfærd og bæredygtig udvikling. De har ofte dyb indsigt i lokale forhold, rettighedshavere, arbejdsvilkår, miljømæssige udfordringer og sociale risici i globale værdikæder.
Den viden kan være afgørende for virksomheder, der arbejder med due diligence, leverandørsamarbejde og ansvarlige indkøb og for offentlige aktører, der arbejder med Danmarks globale engagement, udviklingssamarbejde, erhvervsfremme og grøn omstilling.
“Mange af de udfordringer, vi møder i globale værdikæder, kan ikke løses af én aktør alene. De kræver dialog, lokal forståelse og partnerskaber på tværs. Kortet er et konkret værktøj, der kan være med til at bygge bro mellem virksomheder, civilsamfund og offentlige aktører. Vi håber, at kortet vil føre til endnu flere partnerskaber,” siger Nanna Callisen Bang.
Kortet vil løbende blive opdateret af Etisk Handel Danmark.
Om kortet og hvad det kan
Civilsamfund i globale værdikæder giver overblik over:
- hvor Etisk Handel Danmarks civilsamfundsmedlemmer arbejder globalt
- hvilke lande og regioner organisationerne er aktive i
- hvilke sektorer, værdikæder og temaer de arbejder med
- følgende civilsamfundsorganisationer er foreløbigt på kortet: Dyrenes Beskyttelse, IDSN, Access2innovation, Verdens Skove, Amnesty International, Folkekirkens Nødhjælp, MSC, Roskilde Festival, PlanBørnefonden, FSC, WWF, Sex & Samfund, Proforest, Oxfam, IWGIA, SOS Børnebyerne, Dansk Folkehjælp, Preferred by Nature, Care, WaterAid ADRA, UNICEF, Rainforest Alliance og Fairtrade.
