Scandic donerer penge til bæredygtighed

Scandics bæredygtighedsfond har uddelt 100.000 euro til deling mellem Polytekniks Forening fra DTU og to svenske initiativer.

21.12.2011

CSR.dk

Scandics bæredygtighedsfond indsanlede 100.000 euro..

For andet år i træk uddeler Scandics bæredygtighedsfond et stort pengebeløb for at støtte initiativer, der bidrager aktivt til et bæredygtigt samfund. De heldige modtagere af fondens midler er i år Polyteknisk Forening fra DTU i Danmark, samt Rättviseförmidlingen og Retoy-Stiftelsen Lek För Hållbarhet, begge fra Sverige.

Scandics bæredygtighedsfond har i år indsamlet 100.000 euro ved at sælge vandflasker på Scandic-hoteller. For hver solgt vandflaske bliver der indsamlet 1 krone til fonden. I 2011 har Scandic modtaget i alt 32 ansøgninger fra Danmark, Sverige, Norge, Finland, Tyskland og England, og Scandic kan nu give tre udvalgte ansøgere mulighed for at realisere deres bæredygtighedsprojekter med ekstra økonomisk støtte.
”Vi har fået mange spændende ansøgninger, og det understreger bare, at der er mange, der arbejder på at skabe et endnu mere bæredygtigt samfund. Vi er stolte af at kunne hjælpe nogle af de ambitiøse projekter på vej gennem økonomisk støtte,” siger Anette Larsen, der er CSR ansvarlig for Scandic Danmark.

Scandic fortsætter i 2012 med at indsamle penge til fonden og med at diskutere kriterierne for uddelingen i 2012.

- OWG

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

08.05.2026CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle