Savner politisk opbakning til ”grøn” IT

”Endnu er der ingen lovkrav om mærkning af energiklasse. Derfor er vi afhængige af, at politikerne hjælper med at rette op på de mangler, som findes”, siger formanden for IT-Branchens Grøn IT kampagne, Keld Jersild Olsen. Han tvivler på, at forbrugerne og virksomhederne ændrer adfærd, før miljøvenlig IT bliver sat på den politiske dagsorden.

02.02.2009

CSR.dk

IT skønnes at stå for to procent af den samlede udledning af CO2. Dette tal vil vokse til fire procent i 2020, hvis der ikke gøres noget dramatisk. Navnlig nedkøling af de store servere koster dyrt i strøm.
Inden for de seneste år er det imidlertid lykkedes IT-branchen at udvikle ”grønne” produkter, herunder effektive batterier samt strømforsyninger og servere med et minimalt energiforbrug. Alligevel vælger forbrugerne samt de fleste virksomheder fortsat deres IT-udstyr efter hvor smart og kraftigt det er - og ikke ud fra om det er miljøvenligt.
Hewlett-Packard A/S’s adm. direktør, Keld Jersild Olsen, som også er formand for IT-Branchens Grøn-IT kampagne, undrer sig over denne forbrugeradfærd, og han er ikke i tvivl om, at branchen paradoksalt nok er forud for sine kunder, når det gælder miljøbevidsthed.
”IT-virksomhederne har produkter på stort set alle hylder, som kan hjælpe kunderne med at blive væsentlig ”grønnere”. Personligt er jeg overbevist om, at forbrugerne i dag er parate til at købe miljøvenligt IT. Problemet er imidlertid, at vi mangler tilstrækkelig information på området - både i forhold til private forbrugere og erhvervskunder. Derfor må det være den politiske vilje, som mangler”, siger han.
”Politikerne kan ikke længere bruge erhvervslivet som en undskyldning for ikke at handle. De nye miljøvenlige IT-produkter er tilmed relativt billige og samfundet efterspørger grøn IT, som kan reducere klimapåvirkningen. Hvis vi ikke i tilstrækkelig omfang køber disse produkter, må politikerne derfor gribe ind og rette fejlene.

IT-cheferne bør stå til ansvar
Samtidig afspejler priserne på produkterne heller ikke den reelle omkostning for samfundet, idet computerens samlede levetidsomkostninger, herunder energiforbruget, ikke er synligt. Ydermere er der heller ikke noget lovkrav om mærkning af energiklasse eller de totale omkostninger for miljøet. Det er ellers en markedsfejl, som man lærer om på handelshøjskolen. Dette medfører skævhed og uhensigtsmæssig brug af samfundets ressourcer, mener Keld Jersild Olsen. Han påpeger samtidig, at virksomhedernes IT-chefer ikke bliver målt på ”deres” strømforbrug og dermed har de heller ikke noget incitament til at reducere strømforbruget: ”Således bliver der ikke sat handling bag de mange fine ord”, mener han.

Visioner ikke nok
”I det hele taget kan markedet ikke klare sig uden politisk opbakning. Vi er afhængige af, at politikerne hjælper med at rette op på de mangler, som findes, også når det drejer sig om brug af ”grøn” IT. Jeg er da glad for regeringens aktuelle udmelding om, at klimaet skal frem på den politiske dagsorden. Imidlertid er det udelukkende en uforpligtende politisk vision, man indtil videre har meldt ud med. Endnu mangler vi konkret handling, og hvad det angår, bør regeringen gå forrest, ikke mindst på grund af FN’s store klimakonference i København i november. For tiden er der jo maksimal opmærksomhed omkring emnet, både i Danmark og udlandet, og jeg kan ganske enkelt ikke forså, at regeringen ikke udnytter denne oplagte chance.”

Brug vores viden
I forbindelse med Folketingets åbning understregede statsministeren, at Danmark skal være et center for grøn vækst. Keld Jersild Olsen noterer sig imidlertid, at Anders Fogh Rasmussen ikke med ét ord nævnte IT som en specifik og væsentlig del af løsningen.
”IT-branchen sidder tilbage med store udviklingsomkostninger og derfor må politikernes passivitet naturligvis give os anledning til en vis selvransagelse. Alligevel mener jeg, at vi har gjort, hvad vi kunne”, siger Keld Jersild Olsen, som tilføjer, at branchen til stadighed har været i dialog med politikerne.
”Alligevel synes jeg ikke, at man i tilstrækkelig grad har lyttet til os og draget nytte af vores viden. Eksempelvis er jeg lidt skuffet over, at vi ikke blev inviteret til at deltage i regeringens erhvervs-klimapanel, som bl.a. skal rådgive regeringen om grønne vækstmuligheder og håndtering af klimaudfordringen. Den eneste mulige forklaring herpå må være, at de folkevalgte ikke er opmærksomme på den rolle, som vores branche kan spille, når det drejer sig om miljøforbedringer. Derfor må vi jo også erkende, at vi som branche ikke har været gode nok til at forklare politikerne, hvorfor IT skal op i toppen af den klimapolitiske dagsorden. Ét er dog sikkert: Så længe der ikke stilles krav, vil forbrugere og erhvervsliv næppe ændre deres indkøbsmønster”, forudser Keld Jersild Olsen.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense