Samsung ændrer leverandørpolitik efter slaverianklage

Elektronikgiganten Samsung har afbrudt samarbejdet med en leverandør i Malaysia pga. problemer med arbejdsforholdene. For at forebygge lignende sager, har virksomheden udarbejdet et nyt kodeks på området.

Der har været problemer med arbejdsforholdene på et antal af de fabrikker, hvor Samsung får produceret elektronik, hvilket har fået selskabet til at reagere. Foto: flickr/Stanley Young.

22.12.2016

CSR.dk

Den britiske avis besøgte tidligere på året et antal sites, hvor Samsung sammen med konkurrenten Panasonic får produceret diverse apparater, og kontrollerne rejste adskillige spørgsmål omkring arbejdernes betingelser omkring både fysiske forhold, arbejdstimer og løn.

Ifølge The Guardian var de nepalesiske arbejdere bl.a. blevet bedraget omkring løn, havde fået konfiskeret deres pas og været tvunget til at arbejde op til 14 timer ad gangen uden ordentlige pauser eller toiletmuligheder for at kompensere for ansættelsesgebyrer op i nærheden af 10.000 kr.

På baggrund af undersøgelsen har Samsung nu meldt ud, at selskabet har afbrudt samarbejdet med en af de anklagede leverandører, mens de øvrige bliver undersøgt yderligere.

Derudover har den sydkoreanske koncern også introduceret et nyt kodeks, Samsung Migrant Worker Guidelines, der er udviklet i samarbejde med NGO’en Business for Social Responsibility (BSR) og i tråd med den såkaldte Electronic Industry Code of Conduct for at beskytte menneskerettighederne. Kodekset vil med øjeblikkelig effekt blive ”strengt indført og implementeret” på tværs af Samsungs globale forretning og selskabets leverandører.

Formålet med de nye guidelines er ”at udrydde alt eksisterende eller potentielt tvungent eller presset arbejde, slavearbejde eller human trafficking af migrantarbejdere hos enten Samsung eller vores leverandører”, som det hedder i udmeldingen.

Læs også: Lego: Virksomheder skal bidrage til beskyttelse af børns rettigheder

Af retningslinjerne fremgår det også, at både Samsung selv og virksomhedens leverandører skal overholde al lokal arbejdstagerlovgivning, såvel som Samsungs Code of Conduct og Samsungs Supplier Code of Conduct, ligesom alle parter skal afstå fra aktiviteter, der kan påvirker arbejdernes rettigheder. Samsung vil håndtere og supervise leverandører og kontraktvirksomheder gennem jævnlige on-site kontrolbesøg, monitorering og træningsforløb.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

27.04.2026Cabi

Sponseret

22.04.2026CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom