Sådan kan fremtidens grønne elnet også blive stabilt

Forsyningssikkerhed og vedvarende energi står ofte som modsætninger i energidebatten. Ny forskning fra Aarhus Universitet viser imidlertid, at det godt kan lade sig gøre at forene de to.

Foto: Green Power Denmark / Jeppe Carlsen

23.01.2025

CSR.dk

Den grønne omstilling stiller store krav til Europas energisystem i fremtiden, der både skal balancere behovet for en grøn omstilling med stigende energibehov og krav om forsyningssikkerhed.

Det kan blive en fremtid med hyppige strømafbrydelser og høje elpriser. Ny forskning fra Aarhus Universitet viser dog, at det er muligt at skabe et stabilt og klimavenligt energinet-

Ifølge ph.d. Ebbe Kyhl Gøtske fra Aarhus Universitet er det her afgørende, at man ikke udfaser alle termiske kraftværker for hurtigt. De kan nemlig fungere som en vigtig reserve i overgangen til et grønnere energisystem.

Forskernes nye model viser, at merprisen for at sikre et stabilt energisystem kun vil være cirka 10 procent med en effekttilstrækkelighed på 99,9 procent og med en lille netto-negativ udledning i forhold til 1990-niveauer som bonus.

Strategisk elektrificering

Elektrificeringen af samfundet får elforbruget til at stige drastisk, hvilket lægger pres på energiinfrastrukturen. Danmark har i dag kun 3 minutters strømafbrydelser om året, men Energinet vurderer, at dette kan stige til 8-30 minutter i 2034. 

Den voksende afhængighed af udenlandsk strøm kan tilmed forværre situationen, særligt i perioder med lav vedvarende energiproduktion. Særligt såkaldt dunkelflaute, hvor både sol og vind svigter, udgør en udfordring. 

“Vi bør være strategiske med, hvilke kraftværker vi beholder, som kan agere reservelast”, siger Ebbe Kyhl Gøtske til Aarhus Universitet. 

Han påpeger, at risikoen for effekt-utilstrækkelighed stiger, hvis alle ældre kraftværker lukkes, uden at der etableres robuste alternativer.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense