Sådan kan fremtidens grønne elnet også blive stabilt

Forsyningssikkerhed og vedvarende energi står ofte som modsætninger i energidebatten. Ny forskning fra Aarhus Universitet viser imidlertid, at det godt kan lade sig gøre at forene de to.

Foto: Green Power Denmark / Jeppe Carlsen

23.01.2025

CSR.dk

Den grønne omstilling stiller store krav til Europas energisystem i fremtiden, der både skal balancere behovet for en grøn omstilling med stigende energibehov og krav om forsyningssikkerhed.

Det kan blive en fremtid med hyppige strømafbrydelser og høje elpriser. Ny forskning fra Aarhus Universitet viser dog, at det er muligt at skabe et stabilt og klimavenligt energinet-

Ifølge ph.d. Ebbe Kyhl Gøtske fra Aarhus Universitet er det her afgørende, at man ikke udfaser alle termiske kraftværker for hurtigt. De kan nemlig fungere som en vigtig reserve i overgangen til et grønnere energisystem.

Forskernes nye model viser, at merprisen for at sikre et stabilt energisystem kun vil være cirka 10 procent med en effekttilstrækkelighed på 99,9 procent og med en lille netto-negativ udledning i forhold til 1990-niveauer som bonus.

Strategisk elektrificering

Elektrificeringen af samfundet får elforbruget til at stige drastisk, hvilket lægger pres på energiinfrastrukturen. Danmark har i dag kun 3 minutters strømafbrydelser om året, men Energinet vurderer, at dette kan stige til 8-30 minutter i 2034. 

Den voksende afhængighed af udenlandsk strøm kan tilmed forværre situationen, særligt i perioder med lav vedvarende energiproduktion. Særligt såkaldt dunkelflaute, hvor både sol og vind svigter, udgør en udfordring. 

“Vi bør være strategiske med, hvilke kraftværker vi beholder, som kan agere reservelast”, siger Ebbe Kyhl Gøtske til Aarhus Universitet. 

Han påpeger, at risikoen for effekt-utilstrækkelighed stiger, hvis alle ældre kraftværker lukkes, uden at der etableres robuste alternativer.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.05.2026CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online