Hæmmer biomassecertifikater den grønne omstilling?

Rådet for Grøn Omstilling peger på biomasse som en forhindring for investeringer i sol og vind.

30.01.2025

CSR.dk

Danmark kan fremme udbygningen af vedvarende energi uden at bruge offentlige midler. Et nyt notat fra Rådet for Grøn Omstilling viser, at oprindelsesgarantier fra biomasse forsinker investeringer i sol- og vindenergi.

Virksomheder bruger de billige biomassecertifikater til at ’green-washe’ deres elforbrug, men de tilfører ikke ny grøn strøm til systemet. Ordningen sikrer blot ekstra profit til biomasseværker, som i forvejen modtager statsstøtte.

Hvis Danmark stopper med at udstede oprindelsesgarantier til biomasse, vil virksomheder være nødt til at investere i ny sol- og vindenergi. Notatet anslår, at det kan udløse investeringer på op til 3 milliarder kroner årligt.

Dobbelt statsstøtte

Biomasseværker modtager statsstøtte både gennem direkte tilskud og afgiftsfritagelse. Samtidig sælger de oprindelsesgarantier, hvilket giver dem en ekstra indtægt, som sol- og vindenergi ikke har adgang til.

Ifølge Rådet for Grøn Omstilling står biomasseanlæg til at modtage 4,6 milliarder kroner i statsstøtte i perioden 2022-2028. Samtidig anslår Danmarks Statistik, at biomasseafbrænding i den danske elproduktion i 2022 medførte en reel udledning på 7,9 millioner ton CO2.

Denne dobbeltstøtte giver biomasse en konkurrencefordel, da værkerne både modtager offentlig støtte og kan profitere på salg af certifikater. Og med FN’s klassificering af biomasse som CO₂-neutral giver det et direkte incitament til at bruge biomasse frem for andre vedvarende energikilder.

Kan komme på tværs af EU

EU-Kommissionen har tidligere foreslået at afskaffe certifikater til statsstøttede anlæg, da de skaber konkurrenceforvridning. Flere eksperter bakker op om, at Danmark bør følge trop.

EU’s regler fastslår, at oprindelsesgarantier skal fremme udbygningen af vedvarende energi. Flere medlemslande har allerede stoppet udstedelsen af certifikater til statsstøttede anlæg for at undgå konkurrenceforvridning.

Hvis Danmark fortsætter den nuværende praksis, risikerer staten at være i strid med EU-reglerne. Eksperter advarer om, at det kan føre til krav om tilbagebetaling af statsstøtte til biomasseværker.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby