Hæmmer biomassecertifikater den grønne omstilling?

Rådet for Grøn Omstilling peger på biomasse som en forhindring for investeringer i sol og vind.

30.01.2025

CSR.dk

Danmark kan fremme udbygningen af vedvarende energi uden at bruge offentlige midler. Et nyt notat fra Rådet for Grøn Omstilling viser, at oprindelsesgarantier fra biomasse forsinker investeringer i sol- og vindenergi.

Virksomheder bruger de billige biomassecertifikater til at ’green-washe’ deres elforbrug, men de tilfører ikke ny grøn strøm til systemet. Ordningen sikrer blot ekstra profit til biomasseværker, som i forvejen modtager statsstøtte.

Hvis Danmark stopper med at udstede oprindelsesgarantier til biomasse, vil virksomheder være nødt til at investere i ny sol- og vindenergi. Notatet anslår, at det kan udløse investeringer på op til 3 milliarder kroner årligt.

Dobbelt statsstøtte

Biomasseværker modtager statsstøtte både gennem direkte tilskud og afgiftsfritagelse. Samtidig sælger de oprindelsesgarantier, hvilket giver dem en ekstra indtægt, som sol- og vindenergi ikke har adgang til.

Ifølge Rådet for Grøn Omstilling står biomasseanlæg til at modtage 4,6 milliarder kroner i statsstøtte i perioden 2022-2028. Samtidig anslår Danmarks Statistik, at biomasseafbrænding i den danske elproduktion i 2022 medførte en reel udledning på 7,9 millioner ton CO2.

Denne dobbeltstøtte giver biomasse en konkurrencefordel, da værkerne både modtager offentlig støtte og kan profitere på salg af certifikater. Og med FN’s klassificering af biomasse som CO₂-neutral giver det et direkte incitament til at bruge biomasse frem for andre vedvarende energikilder.

Kan komme på tværs af EU

EU-Kommissionen har tidligere foreslået at afskaffe certifikater til statsstøttede anlæg, da de skaber konkurrenceforvridning. Flere eksperter bakker op om, at Danmark bør følge trop.

EU’s regler fastslår, at oprindelsesgarantier skal fremme udbygningen af vedvarende energi. Flere medlemslande har allerede stoppet udstedelsen af certifikater til statsstøttede anlæg for at undgå konkurrenceforvridning.

Hvis Danmark fortsætter den nuværende praksis, risikerer staten at være i strid med EU-reglerne. Eksperter advarer om, at det kan føre til krav om tilbagebetaling af statsstøtte til biomasseværker.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København