Hæmmer biomassecertifikater den grønne omstilling?

Rådet for Grøn Omstilling peger på biomasse som en forhindring for investeringer i sol og vind.

30.01.2025

CSR.dk

Danmark kan fremme udbygningen af vedvarende energi uden at bruge offentlige midler. Et nyt notat fra Rådet for Grøn Omstilling viser, at oprindelsesgarantier fra biomasse forsinker investeringer i sol- og vindenergi.

Virksomheder bruger de billige biomassecertifikater til at ’green-washe’ deres elforbrug, men de tilfører ikke ny grøn strøm til systemet. Ordningen sikrer blot ekstra profit til biomasseværker, som i forvejen modtager statsstøtte.

Hvis Danmark stopper med at udstede oprindelsesgarantier til biomasse, vil virksomheder være nødt til at investere i ny sol- og vindenergi. Notatet anslår, at det kan udløse investeringer på op til 3 milliarder kroner årligt.

Dobbelt statsstøtte

Biomasseværker modtager statsstøtte både gennem direkte tilskud og afgiftsfritagelse. Samtidig sælger de oprindelsesgarantier, hvilket giver dem en ekstra indtægt, som sol- og vindenergi ikke har adgang til.

Ifølge Rådet for Grøn Omstilling står biomasseanlæg til at modtage 4,6 milliarder kroner i statsstøtte i perioden 2022-2028. Samtidig anslår Danmarks Statistik, at biomasseafbrænding i den danske elproduktion i 2022 medførte en reel udledning på 7,9 millioner ton CO2.

Denne dobbeltstøtte giver biomasse en konkurrencefordel, da værkerne både modtager offentlig støtte og kan profitere på salg af certifikater. Og med FN’s klassificering af biomasse som CO₂-neutral giver det et direkte incitament til at bruge biomasse frem for andre vedvarende energikilder.

Kan komme på tværs af EU

EU-Kommissionen har tidligere foreslået at afskaffe certifikater til statsstøttede anlæg, da de skaber konkurrenceforvridning. Flere eksperter bakker op om, at Danmark bør følge trop.

EU’s regler fastslår, at oprindelsesgarantier skal fremme udbygningen af vedvarende energi. Flere medlemslande har allerede stoppet udstedelsen af certifikater til statsstøttede anlæg for at undgå konkurrenceforvridning.

Hvis Danmark fortsætter den nuværende praksis, risikerer staten at være i strid med EU-reglerne. Eksperter advarer om, at det kan føre til krav om tilbagebetaling af statsstøtte til biomasseværker.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Viegand Maagøes nye CEO involverer sig gerne aktivt

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online