Særtryk af Erhvervsmagasinet CSR er med i Børsen i dag

I dag 26. marts bringer dagbladet Børsen et særtryk på 48 sider af Erhvervsmagasinet CSR, som udgives af mediehuset Horisont Gruppen a/s. På forsiden præsenteres temaet Partnerskaber. Her kan du læse mere om indholdet i CSR-indstikket og bladre i en pdf med samtlige artikler.

26.03.2013

CSR.dk

Forsiden af det indstik på 48 sider, som Erhvervsmagasinet CSR har med i Børsen i dag 26. marts..

Formålet med indstikket er at vise en bredere befolkningsgruppe, hvad Corporate Social Responsibility og ledelse af den bæredygtige virksomhed handler om. Temaet denne gang var partnerskaber dels mellem to private virksomheder og dels mellem en virksomhed og en NGO. Hovedbudskabet i temaet er, at partnere kan få betydelig mere ud af samarbejdet, hvis de tager ledelse alvorligt.

I temaet er der blandt andet kommentarer fra Gitte Seeberg, generalsekretær i WWF, fra Claus Lorenzen, souchef i Fundraising & Medlemmer i Kræftens bekæmpelse, Niels Duedahl, koncerndirektør i SE og Bente Overgaard, koncerndirektør i Nykredit.

De unge er stærkt repræsenterer i indstikket med tre artikler henholdsvis "Ustoppelig ungdom - CSR-interessen griber de studerende", "Forrest i en generation af grønne innovatører" og "Alle unge skal have en chance".

Kontakt Erhvervsmagasinet CSR her

En lang række store virksomheder bruger Erhvervsmagasinet CSR's Børsen-indstik til at vise omverdenen, hvad de arbejder med inden for de emneområder, som Erhvervsmagasinet CSR beskæftiger sig med: ergioptimering, klima, kommunikation, leverandørstyring, miljøteknologi og strategi & ledelse.

Næste indstik i Børsen udkommer 29. oktober.

Tegn abonnement på Erhvervsmagasinet CSR her

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom