Rekordår for genanvendt elektronik til studiestart

Over halvdelen af studerende tænker på IT’s miljøaftryk – og det kan ses på salget af genanvendt elektronik op til studiestart.

Foto: Refurbed

25.08.2025

CSR.dk

Det nye studieår er på vej i gang for næsten en kvart million danske universitetsstuderende – heraf 60.000 nye studerende på videregående uddannelser. Mange skruer nu op for udstyret med nye pc’er og tablets til undervisningen.

Refurbed, en online markedsplads for istandsat og genanvendt elektronik, ser nu for tredje år i træk en klar ændring i unges indkøbsvaner. Salget af genanvendte laptops eksploderer: Siden slutningen af juli 2025 er salget steget med hele 288 procent sammenlignet med årets øvrige måneder. Det placerer danske studerende helt i top i Europa og overhaler alle de 11 andre markeder på Refurbed-platformen.

I 2024 oplevede platformen ligeledes et salgsboom op mod studiestarten, men i år er salget hele 52 procent højere end samme periode sidste år. En udvikling, der glæder medstifter af Refurbed Kilian Kaminski. 

”De danske studerende sender et stærkt signal lige nu. Det er ikke bare en lille ændring, men et tydeligt skifte i, hvordan de vælger deres udstyr. I år har vi aldrig solgt så mange genanvendte laptops op til studiestart. Jeg håber, at tendensen fortsætter, så vi alvor får et mere cirkulært elektronikforbrug – og ikke kun hos de unge. Det sparer klimaet for enorme mængder CO2 og knappe, værdifulde ressourcer,” siger Kilian Kaminski, medstifter af Refurbed.

Studiestart som tipping point for handling

Tidligere styrede økonomi og praktiske behov valget af elektronik. Nu viser nye tal, at klimabevidsthed driver flere til at vælge genanvendt udstyr. En dansk YouGov-undersøgelse udført på vegne af Refurbed i april 2025 viser, at 62 procent af unge mellem 18 og 29 år i nogen, høj eller meget høj grad er opmærksomme på miljøkonsekvenserne ved elektronik – og 68 procent overvejer i nogen, høj eller meget høj grad at købe istandsat eller genanvendt elektronik.

Studiestartsperioden er afgørende. Mange studerende forbinder et nyt skoleår med spritnyt udstyr, 
men stigningen i salget af genanvendt udstyr viser, at de unge netop på dette tidspunkt træffer bæredygtige valg – og matcher brandets værdier.

Og de nye vaner betyder noget. I 2024 analyserede Refurbed i samarbejde med det anerkendte tyske Fraunhofer-institut miljøpåvirkningen af op til 10.000 elektronikprodukter. Resultaterne var markante: At købe en brugt laptop frem for en ny kan reducere CO2-udledningen med op til 83 procent, vandforbruget med 85 procent og e-affaldet med 89 procent.

”Tallene taler for sig selv. De studerendes gode valg giver markante klimagevinster og skaber forhåbentlig ringe i vandet til resten af befolkningen, for det er lige så vigtigt, at vi andre følger med. Danmark har et højt elektronikforbrug, og meget af det udstyr, der ikke længere er i brug, ender desværre på forbrændingen eller i skuffer, hvor de ikke gør nogen gavn. Den køb-og-glem-kultur skal vi til livs,” siger Kilian Kaminski.

/EHS

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Påsken 2026 står i ansvarlighedens tegn

09.01.2026CSR.dk

Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov

09.01.2026CSR.dk

Medvind til delecykler: Kommuner sikrer en grøn transportmulighed et år mere

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J