Regionerne er foran i tidsplanen for den grønne omstilling

På bare fem år har regionerne reduceret deres klimaaftryk fra el, varme og transport med hele 45 procent. 2030-klimamålet er indenfor rækkevidde, men langt størstedelen af de hidtidige reduktioner har ikke været til regionernes egen fortjeneste.

Foto: CONCITO

28.03.2025

CSR.dk

Danmarks fem regioner har i perioden 2018 til 2023 reduceret deres CO2-aftryk fra drift af bygninger og transport med 45 procent. Det viser nye tal fra rådgivningsvirksomheden Niras, som har kortlagt klimaaftrykket fra el, varme og transport. 

Udledninger fra disse kilder står for omkring 10 procent af regionernes samlede udledninger. Målet er at opnå en reduktion på 75 procent inden 2030, og regionerne er dermed godt på vej.

Ifølge Danske Regioner er klimaaftrykket faldet fra 215.800 til 119.100 ton CO2 i løbet af de fem år. Samtidig er aktiviteten på sygehusene steget efter COVID-19, hvilket gør faldet bemærkelsesværdigt. Også nye hospitaler som Aarhus Universitetshospital og Gødstrup har bidraget til reduktionen gennem lavere energiforbrug.

Men størstedelen af reduktionen skyldes ikke tiltag fra regionerne selv. Ifølge Danske Regioner er 85 procent af faldet resultatet af den generelle omlægning til grøn energi i Danmark.

Flere initiativer på vej

De resterende 15 procent af reduktionen kan regionerne selv tage æren for. Ifølge Camilla Hove Lund, formand for Danske Regioners udvalg for miljø og klima, er der dog allerede flere konkrete initiativer i gang.

”Der foregår rigtig mange tiltag ude i regionerne for at sænke forbruget af el og varme i vores bygningsmasse. Og det er en udvikling, der vil blive forstærket endnu mere i de kommende år,” siger hun i en pressemeddelelse.

Hun fremhæver blandt andet udrulning af varmepumper, etablering af solceller og udviklingen af bæredygtige sygehuse. Samtidig ser man på, hvordan indkøb, hospitalsdrift og brugen af instrumenter kan ændres for at nedbringe aftrykket yderligere.

”Vi har flere sygehuse, der ikke er bygget færdige endnu, og der kommer man også til at bygge energivenligt,” udtaler Camilla Hove Lund til DR og understreger, at målet for 2030 stadig vurderes som realistisk.

- lhs

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

08.04.2026CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online