Regeringen sænker danske klimaambitioner: Ramte virkeligheden

De ambitiøse planer om massive udbygninger af vedvarende energi skulle både have været en grøn og sikkerhedspolitisk sejr. I mødet med virkeligheden er de dog kollapset, og regeringen må nu neddrosle ambitionerne.

05.02.2025

CSR.dk

I 2023 indgik ni lande, herunder Danmark, en aftale om at ottedoble energiproduktionen fra havvind i Nordsøen inden 2030. Danmark forpligtede sig til hele 5,3 GW, som er nok til at forsyne fem millioner husstande.

Regeringen var dengang overbevist om, at målet kunne nås. Men i december kollapsede Danmarks største havvindudbud i historien, da ingen selskaber ville investere under de fastsatte udbudsbetingelser.

Den skråsikre tone og klare ambitioner er nu svære at få øje på hos regeringen. Klimaminister Lars Aagaard (M) udtaler til Finans, at det er helt udelukket, at Danmark når sit bidrag til 2030-målsætningen for havvind i Nordsøen i tide.

Han erkender, at gennemførelsen af aftalerne har mødt store udfordringer, men understreger også, at det er nødvendigt at tilpasse målene, når de viser sig urealistiske.

Derfor vil han nu revurdere to centrale målsætninger for Danmarks vedvarende energi:

  1. Havvind: Danmark havde et mål om 12,7 GW havvind inden 2030, men ifølge Lars Aagaard når man kun 3,7 GW, hvoraf under 2,5 GW er placeret i Nordsøen.
  2. Landvind og solceller: Målet om at firedoble produktionen af grøn strøm fra landvind og solceller inden 2030 er usikkert, da det afhænger af markedsvilkår. Aagaard vil fjerne barrierer, men kan ikke garantere en firedobling.

Virkeligheden rammer

Ifølge Lars Aagaard skyldes udfordringerne især den grundlæggende præmis for aftalerne: støttefrihed.

Det store, mislykkede udbud i december har vist, at store havvindmølleprojekter er svære at realisere uden statsstøtte. Derfor vil regeringen nu inkludere statsstøtte i de kommende udbud.

Han påpeger også, at støttefriheden kan have ført til urealistisk høje ambitioner. Det er måske lettere at sige ja til en ekstra havvindmøllepark, når statskassen ikke skal dække omkostningerne.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle