Regeringen sænker danske klimaambitioner: Ramte virkeligheden

De ambitiøse planer om massive udbygninger af vedvarende energi skulle både have været en grøn og sikkerhedspolitisk sejr. I mødet med virkeligheden er de dog kollapset, og regeringen må nu neddrosle ambitionerne.

05.02.2025

CSR.dk

I 2023 indgik ni lande, herunder Danmark, en aftale om at ottedoble energiproduktionen fra havvind i Nordsøen inden 2030. Danmark forpligtede sig til hele 5,3 GW, som er nok til at forsyne fem millioner husstande.

Regeringen var dengang overbevist om, at målet kunne nås. Men i december kollapsede Danmarks største havvindudbud i historien, da ingen selskaber ville investere under de fastsatte udbudsbetingelser.

Den skråsikre tone og klare ambitioner er nu svære at få øje på hos regeringen. Klimaminister Lars Aagaard (M) udtaler til Finans, at det er helt udelukket, at Danmark når sit bidrag til 2030-målsætningen for havvind i Nordsøen i tide.

Han erkender, at gennemførelsen af aftalerne har mødt store udfordringer, men understreger også, at det er nødvendigt at tilpasse målene, når de viser sig urealistiske.

Derfor vil han nu revurdere to centrale målsætninger for Danmarks vedvarende energi:

  1. Havvind: Danmark havde et mål om 12,7 GW havvind inden 2030, men ifølge Lars Aagaard når man kun 3,7 GW, hvoraf under 2,5 GW er placeret i Nordsøen.
  2. Landvind og solceller: Målet om at firedoble produktionen af grøn strøm fra landvind og solceller inden 2030 er usikkert, da det afhænger af markedsvilkår. Aagaard vil fjerne barrierer, men kan ikke garantere en firedobling.

Virkeligheden rammer

Ifølge Lars Aagaard skyldes udfordringerne især den grundlæggende præmis for aftalerne: støttefrihed.

Det store, mislykkede udbud i december har vist, at store havvindmølleprojekter er svære at realisere uden statsstøtte. Derfor vil regeringen nu inkludere statsstøtte i de kommende udbud.

Han påpeger også, at støttefriheden kan have ført til urealistisk høje ambitioner. Det er måske lettere at sige ja til en ekstra havvindmøllepark, når statskassen ikke skal dække omkostningerne.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

05.05.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København