Regeringen sænker danske klimaambitioner: Ramte virkeligheden

De ambitiøse planer om massive udbygninger af vedvarende energi skulle både have været en grøn og sikkerhedspolitisk sejr. I mødet med virkeligheden er de dog kollapset, og regeringen må nu neddrosle ambitionerne.

05.02.2025

CSR.dk

I 2023 indgik ni lande, herunder Danmark, en aftale om at ottedoble energiproduktionen fra havvind i Nordsøen inden 2030. Danmark forpligtede sig til hele 5,3 GW, som er nok til at forsyne fem millioner husstande.

Regeringen var dengang overbevist om, at målet kunne nås. Men i december kollapsede Danmarks største havvindudbud i historien, da ingen selskaber ville investere under de fastsatte udbudsbetingelser.

Den skråsikre tone og klare ambitioner er nu svære at få øje på hos regeringen. Klimaminister Lars Aagaard (M) udtaler til Finans, at det er helt udelukket, at Danmark når sit bidrag til 2030-målsætningen for havvind i Nordsøen i tide.

Han erkender, at gennemførelsen af aftalerne har mødt store udfordringer, men understreger også, at det er nødvendigt at tilpasse målene, når de viser sig urealistiske.

Derfor vil han nu revurdere to centrale målsætninger for Danmarks vedvarende energi:

  1. Havvind: Danmark havde et mål om 12,7 GW havvind inden 2030, men ifølge Lars Aagaard når man kun 3,7 GW, hvoraf under 2,5 GW er placeret i Nordsøen.
  2. Landvind og solceller: Målet om at firedoble produktionen af grøn strøm fra landvind og solceller inden 2030 er usikkert, da det afhænger af markedsvilkår. Aagaard vil fjerne barrierer, men kan ikke garantere en firedobling.

Virkeligheden rammer

Ifølge Lars Aagaard skyldes udfordringerne især den grundlæggende præmis for aftalerne: støttefrihed.

Det store, mislykkede udbud i december har vist, at store havvindmølleprojekter er svære at realisere uden statsstøtte. Derfor vil regeringen nu inkludere statsstøtte i de kommende udbud.

Han påpeger også, at støttefriheden kan have ført til urealistisk høje ambitioner. Det er måske lettere at sige ja til en ekstra havvindmøllepark, når statskassen ikke skal dække omkostningerne.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

12.10.2026CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V