Reduktionsmål i regeringens grønne indkøbsstrategi lader vente på sig

Det ser ikke ud til, at regeringen når at præsentere en konkret målsætning for, hvordan den vil nedsætte CO2-udledningen fra den offentlige sektors indkøb. Deadlinen skubbes i stedet til en ukendt dato næste år.

At finde hovede og hale i det offentlige indkøbs CO2-udledning viser sig som en udfordring, der udskyder regeringens plan om en konkret målsætning. Arkvfoto..

19.12.2021

CSR.dk

2021 blev ikke året, hvor regeringen kunne levere et central udspil vedrørende dens strategi for grønne, offentlige indkøb. Det skriver Altinget.dk.

Udspillet skulle omhandle et bindende reduktionsmål, som skulle sikre en mærkbar nedsættelse af regeringens CO2-udledning. Det specifikke tal skulle offentliggøres ved udgangen af i år, men det ser ikke ud til at se. Det skriver Finansministeriets Økonomistyrelse i en mail til Altinget.

Læs også: Regeringens handlingsplan er snarere en opsummering end en decideret strategi

Den nye dato for offentliggørelse af strategien er endnu ikke fastlagt, oplyses det.

Det er da også en kompliceret affære at skulle redegøre for det offentlige indkøbs samlede CO2-udledning, der dækker alt fra kantinemad til varme i landets radiatorer på rådhuse, skoler og hospitaler.

Samlet set vurderer Finansministeriet at det offentlige indkøb udspiller omkring 12 millioner ton CO2 årligt. Halvdelen af det består af udledning fra den kommunale sektor, hvor regionernes og statens udledninger ligger på 2,7 millioner ton og 3,4 millioner ton respektivt.

Læs også: Kun regeringen er imponeret af sin klimakøreplan

Selve fremgangsmåden for at mindske udslippet har regeringen ikke redegjort for, andet end at fortælle, at målet skal resultere i en ”markant” reduktion. Udover reduktionsmålet består strategien af 28 andre tiltag, herunder udspillet om kødfrie dage i landets offentlige kantiner, som hurtig blev taget af bordet, efter omfattende kritik.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

12.11.2025CSR.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online