Rapport: Seks typer greenwashing afspejler et komplekst problem

I en ny undersøgelse bliver der flaget med rødt for at gøre opmærksom på det stigende brug af greenwashing. Rapporten sætter fokus på seks typer, der kun gør det mere vanskeligt at gennemskue, om markedsføringen runger hult eller ej.

En af greenwashingtyperne henviser til, at en virksomhed regelmæssigt ændrer sine ESG-mål, før de er opnået. Arkivfoto..

23.01.2023

CSR.dk

Vildledende eller validt? Hvorvidt virksomheders produkter er bæredygtige eller ej, kan være en jungle for investorer og forbrugere at gennemskue.

Det belyser rapporten ”The Greenwashing Hydra” fra nonprofitorganisationen Planet Tracker, der har identificeret seks typer af greenwashing, som ifølge NGO’ens researchdirektør, John Willis, illustrerer, hvor ”sofistikeret” problematikken er blevet.

De seks typer af greenwashing

Greencrowding: Når virksomheder gemmer sig i en mængden af andre virksomheder - blandt andet gennem samarbejder. 

Greenlighting: Når virksomheder lancerer initiativer, der skal distrahere væk fra andre klimabelastende aktiviteter.

Greenshifting: Handler om, når virksomheder retter fokus væk fra sig selv og i stedet retter kritik mod forbrugeren. 

Greenlabelling: En strategi, hvor brugen af mærkater skal fremhæve et produkts bæredygtighed. 

Greenrinsing: Hvis en virksomhed vurderer, at man ikke kan nå klimamålene, kan de gøre brug af denne strategi og lave dem helt om. Det gør det nemmere at nå målene, men sværere for andre at gennemskue, om målene er ambitiøse – eller urealistiske.

Greenhushing: Refererer til, at virksomhedens ledelse underrapporterer eller skjuler deres bæredygtighedsoplysninger for at undgå investorkontrol.

Kilde: Planet Tracker.

Læs også: Interesseorganisation: En bred definition af greenwashing kan hæmme banksektoren

De seks typer hedder greencrowding, greenlighting, greenshifting, greenlabelling, greenrinsing og greenhusning.

Her er førstnævnte, som rapporten beskriver som virksomheder, der gemmer sig i ”mængden” for at undgå at blive afsløret for greenwashing, den mest udbredte, mener John Willis.

Det er særligt i klimatunge industrier som stål, energi, beton og kemikalier, som højst sandsynligt benytter sig af denne type vildledning fortæller direktøren, da der ligger en større udfordring i at reducere sin udledning for virksomhederne.

Læs også: Forbrugerombudsmanden kritiserer fem virksomheder for greenwashing

John Willis fremhæver dog også greenlighting som en form for vildledning, som tilsynsmyndigheder har succes med at begrænse.

Metoden beskriver, hvordan virksomheder lancerer grønne initiativer – og reklamer – for at rette fokus væk fra aktiviteter, der udleder meget CO2.

Og her spiller nye markedsføringsstandarder en afgørende rolle for, at denne form for greenwashing bliver bekæmpet, lyder det ifølge rapporten.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026KommPress A/S

Sponseret

Mere miljøvenlige planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

22.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Introduktion til den nye standard for menstruation og overgangsalder på arbejdspladsen

Hvad betyder menstruation, menstruel sundhed og overgangsalder for arbejdslivet, og hvordan kan arbejdspladser skabe bedre rammer for medarbejdere gennem forskellige livsfaser? På webinaret får du indsigt i den første globale ISO-standard på området, ny forskning samt konkrete erfaringer fra LEGO og økonomiske perspektiver fra PFA Pension.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N