Rapport: Danske Bank ligger i bunden indenfor klima og biodiversitet

En ny, international rapport placerer Danske Bank i bunden i forhold til strategier, politikker og målsætninger for klima og biodiversitet.

Ifølge rapporten har Danske Bank endnu ikke sat konkrete målsætninger for en reduktion af de finansielle aktiviteters CO2-udledning inden 2030. Arkivfoto..

13.12.2022

CSR.dk

Når det gælder tilgangen til klima og biodiversitet placerer Danske Bank sig næstdårligst sammenlignet med andre store, europæiske banker.

Det er konklusionen i en ny rapport fra nonprofitorganisationen ShareAction, der har rangeret Europas 25 største banker i forhold til deres arbejde med at bekæmpe klimaforandringerne og opretholde biodiversitet.

Det skriver Information.

I undersøgelsen får Danske Bank en overordnet score på 33 procent ud af de mulige point, mens indsatsen for klima får en score på 40 procent og biodiversitet en score på 19 procent.

Læs også: Halvdelen af danske banker har ikke sat konkrete klimamål

"Fuld af smuthuller"
Ifølge Lydia Marsden, en af forfatterne bag rapporten og ansvarlig for undersøgelsen af Danske Bank, ligger en af grundene til bankens placering, at man endnu ikke har en målsætning for at minimere den CO2-udledning, der kommer fra alle bankens finansielle aktiviteter i 2030.

Hun peger også på, at bankens politik for udfasning af fossile brændstoffer er ”fuld af smuthuller”, da den har en såkaldt ”bred struktur i forhold til undtagelser, der kan tillade banken fortsat af finansiere olie- og gasvirksomheder.”

Derudover påpeger Lydia Madsen, at bestyrelsesmedlemmerne ikke modtager obligatorisk uddannelse relateret til klima eller bæredygtighed, og at Danske Bank ikke opstiller bindende krav for sine kunder, når det kommer til produktion af varer som soja og oksekød.

Dog fortæller hun også, at banken gjort en positiv indsats på klimaområdet. Danske Bank har nemlig været en af de første til at sætte mål for en reduktion af konkrete sektorer.

Arbejder på det
Information har forelagt rapporten og kritikken til Danske Bank, og Kristin Parelllo-Plesner, bæredygtighedschef, fortæller i et skriftligt svar, at man i banken har opsat mål for tre af de sektorer, der udleder mest CO2 i porteføljen. Det gælder el, olie, gas og shipping.

Læs også: Danske Bank skruer op for klimakravene til udlånskunder

Derudover fortæller hun, at de er i gang med at sætte mål for andre sektorer, men der mangler på nuværende tidspunkt metoder, hvor man effektivt kan reducere udledningen – eksempelvis i landbrugssektoren.

I forhold til Lydia Madsens smuthulskritik, skriver bæredygtighedschefen, at banken har opstillet tiltag, der ikke er til at finde i den eksterne politik. Man har eksempelvis ingen lånfristede lån til virksomheder, der producerer olie og gas i såkaldte skrøbelige egne.

Hun oplyser desuden, at arbejder på uddannelsesområdet, og at banken er i gang med at kigge låne- og investeringsporteføljerne igennem for at vurdere niveauet for biodiversitet.

Danske Bank har også tilmeldt sig et biodiversity pledge, der skal forpligte banken til at sætte biodiversitetsmål inden 2025, lyder det.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

10.09.2026CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online