Rambøll bruger FN’s verdensmål som vejviser

Det danske ingeniørfirma Rambøll har kompasset sat direkte mod FN’s verdensmål og forventer, at der ud af dette års omsætning vil være syv milliarder kroner der bidrager til disse mål.

Ingeniørvirksomheden Rambøll forvente, at syv milliarder kroner af koncernomsætningen vil hænge sammen med FN's verdensmål i 2020. Arkivfoto..

10.04.2019

CSR.dk

Ingeniørvirksomheden Rambøll forventer i år at have syv milliarder kroner af koncernomsætningen fra opgaver, der er forbundet med FN’s 17 verdensmål, skriver Børsen. Det svarer til over halvdelen. Et tal virksomheden forventer vil vokse til to tredjedele i 2020.

Læs også: Ekspertpanel skal hjælpe Ørestad-virksomheder med verdensmålene

”Forbindelsen mellem verdensmålene og vores strategi er, at Rambøll har en overordnet mission, der handler om bæredygtighed. Det har vi brudt ned, så det er relevant for de enkelte markeder”, siger Rambølls koncerndirektør, Søren Holm Johansen, til Børsen og tilføjer:

”For hvert marked laver vi en specifik forretningsstrategi, der attakerer, hvordan vi kan levere på den dagsorden”.

Energisektoren er eksempelvis en god indtægtskilde, der positivt kan bidrage til at opfylde FN’s målsætninger, forklarer han.

Fra niche til mainstream
Det handler om at tiltrække dygtige medarbejdere og kunder, understreger direktøren og mener, at der for alvor kommet skub i bæredygtighedsdagsordenen efter Paris-aftalen:

”Den private sektor har globalt set taget bæredygtighedsdagsordenen til sig og kan se, at dette her er big business. Bæredygtighed er gået fra at være niche til mainstream”, udtaler han til Børsen.

En undersøgelse fra Dansk Industri (DI) viser, at ni ud af ti danske virksomheder tænker bæredygtighed ind i deres strategi.

”Verdensmålene er en dagsorden, der virkelig tager fart og, som der er en stor interesse for”, siger Peter Thagesen, underdirektør i DI, til Børsen.

Læs også: Nyt værktøj skal hjælpe virksomheder med bæredygtig business

Hos Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI) er billedet det samme:

”Flere af de store ingeniørvirksomheder arbejder strategisk med verdensmålene, og så er der mange andre virksomheder, der arbejder med målene uden at vide det”, siger administrerende direktør, Henrik Garver, til Børsen.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams