Rambøll køber stor amerikansk miljørådgiver

Rambøll har købt den amerikanskbaserede konsulentvirksomhed, Environ, og indtræder dermed i den globale top 10 for miljørådgivning.

Koncernchef i Rambøll Jens-Peter Saul (th.) og Environ-COO Thomas Vetrano besegler opkøbsaftalen. Foto: Rambøll. .

17.12.2014

CSR.dk

Med Rambølls opkøb af miljørådgivningsfirmaet Environ er Nordens største rådgiverkoncern kommet et stort skridt nærmere en global tilstedeværelse. Målt på omsætning betyder opkøbet, at USA bliver Rambølls fjerdestørste geografiske marked efter Danmark, Norge og Sverige.

”Siden 2012 har det været en strategisk ambition at styrke vores portefølje inden for miljø og ekspandere til nye, attraktive geografier, særligt Nordamerika. Opkøbet af Environ er en vigtig milepæl i at indfri denne ambition. Vi skaber med opkøbet en fantastisk platform for fremtidig vækst og tager et stort skridt mod at blive en egentlig global virksomhed”, siger koncernchef i Rambøll, Jens-Peter Saul.

Environ, der har sit hovedkvarter i Washington D.C., har 1.000 specialister fordelt på 50 kontorer i Nordamerika.

”Ved at forene kræfterne opnår vi en endnu stærkere position i vores fortsatte indsats over for de udfordrende miljø- og sundhedsproblemer, som følger med den globale urbanisering, klimaændringer og ressourceknaphed. Sammen med Rambøll positionerer vi os helt ideelt i forhold til at hjælpe det globale samfund og vores kunder med at imødegå disse udfordringer”, siger CEO for Environ, Stephen Washburn.

Tilsammen kommer Rambøll og Environ til at råde over 2.700 eksperter inden for miljø, sundhed og vand, hvilket bringer Rambøll i den globale top 10 inden for miljørådgivning.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

19.08.2026CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup