Purung teknologivirksomhed bliver del af international bæredygtighedsstandard

Den unge teknologivirksomhed Upström er netop blevet certificeret med ansvarligheds-certificeringen, B Corp, som de første i elektronikbranchen i Nordeuropa.

Upström er startet af brødrene Jacob og Casper Sabir. Som den eneste nordeuropæiske teknologivirksomhed er Upström blevet tildelt B Corp-certificeringen. Foto: Upström..

27.09.2023

CSR.dk

Efter mere end to år med timevis af dokumenation, dataindsamling og interviews kan den midtjyske elektronikvirksomhed Upström nu kalde sig B Corp-certificeret.

Bag Upström står brødrene Jacob og Casper Sabir. Deres mission er at bygge en forretning på bæredygtige principper og være med til et paradigmeskifte for, hvilke værdier og parametre der definerer succesfulde virksomheder. 

Og ifølge Jacob Sabir viser certificeringen, at Upström lever op til høje standarder for transparens samt positiv social og miljømæssig effekt.

Læs også: Danone i Danmark er nu B Corp-certificeret

"B Corp er for os ikke et slutmål eller endnu en certificering i rækken. B Corp er en adgangsbillet til at være blandt de globale ledere for skabelse af en inkluderende og retfærdig økonomi. Det kan godt lyde meget højtravende og ukonkret, men B-Corp er præcis det modsatte. Det er ekstremt konkret og transparent. At drive en ansvarlig virksomhed handler om at balancerer mennesker, profitskabelse og vores planet, og derfor er vi stolte af at blive en del af B Corp-bevægelsen," siger Jacob Sabir.

360 graders bæredygtighed
Bæredygtighed er blevet en del af verden og samfundet i alle aspekter, og de seneste år har der især været stor fokus på byggebranchen, fødevarer og tekstiler, mens elektronik er gået under radaren.

Ifølge Nicoline Olesen, Head of Communications for B Corp in the Nordics, kommer det dog til at ændre sig inden for den nærmeste fremtid.

"Elektronikbranchen er helt sikkert en af de næste brancher, man kommer til at kigge på. Derfor giver det god mening, at Upström er på forkant og tager stilling til, hvordan de driver deres virksomhed. Samtidig handler det om at have fokus på, hvordan man kan maksimere det positive output og ikke kun om at minimere det negative output," siger hun.

Upströms ønske om at blive B Corp-certificeret kommer på baggrund af flere af de initiativer, de har valgt at bygge deres virksomhed op om.

Læs også: Ny efteruddannelse skal få B Corp-certificeringer endnu bredere ud i Danmark

Med en Net-Zero-plan for reduktion af kulstofemissioner, øget kønsdiversitet i forsyningskæden, udarbejdelse af livscyklusanalyser og udvikling af genbrugsmaterialer, vil de være med til at vise en ny retning for elektronikbranchen.

"Konkurrencen i elektronikbranchen er ekstrem, og det betyder desværre, at fokus på 360 graders bæredygtighed hos mange bliver sat til side. Og hvis vi vil ændre adfærd, bliver vi nødt til at tænke i bæredygtighed hele vejen rundt. Vi skal ændre hele vores måde at tænke og agere på. Det er derfor, vi vil være en del af B Corp-bevægelsen. For at gå forrest og vise vejen for alle andre i branchen," siger Casper Sabir.

Siden 2015 er godt 70 danske selskaber kommet igennem B Corp-processen.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

Nyt studie kaster lys på effekter af forstyrrende demonstrationer

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense