Purung teknologivirksomhed bliver del af international bæredygtighedsstandard

Den unge teknologivirksomhed Upström er netop blevet certificeret med ansvarligheds-certificeringen, B Corp, som de første i elektronikbranchen i Nordeuropa.

Upström er startet af brødrene Jacob og Casper Sabir. Som den eneste nordeuropæiske teknologivirksomhed er Upström blevet tildelt B Corp-certificeringen. Foto: Upström..

27.09.2023

CSR.dk

Efter mere end to år med timevis af dokumenation, dataindsamling og interviews kan den midtjyske elektronikvirksomhed Upström nu kalde sig B Corp-certificeret.

Bag Upström står brødrene Jacob og Casper Sabir. Deres mission er at bygge en forretning på bæredygtige principper og være med til et paradigmeskifte for, hvilke værdier og parametre der definerer succesfulde virksomheder. 

Og ifølge Jacob Sabir viser certificeringen, at Upström lever op til høje standarder for transparens samt positiv social og miljømæssig effekt.

Læs også: Danone i Danmark er nu B Corp-certificeret

"B Corp er for os ikke et slutmål eller endnu en certificering i rækken. B Corp er en adgangsbillet til at være blandt de globale ledere for skabelse af en inkluderende og retfærdig økonomi. Det kan godt lyde meget højtravende og ukonkret, men B-Corp er præcis det modsatte. Det er ekstremt konkret og transparent. At drive en ansvarlig virksomhed handler om at balancerer mennesker, profitskabelse og vores planet, og derfor er vi stolte af at blive en del af B Corp-bevægelsen," siger Jacob Sabir.

360 graders bæredygtighed
Bæredygtighed er blevet en del af verden og samfundet i alle aspekter, og de seneste år har der især været stor fokus på byggebranchen, fødevarer og tekstiler, mens elektronik er gået under radaren.

Ifølge Nicoline Olesen, Head of Communications for B Corp in the Nordics, kommer det dog til at ændre sig inden for den nærmeste fremtid.

"Elektronikbranchen er helt sikkert en af de næste brancher, man kommer til at kigge på. Derfor giver det god mening, at Upström er på forkant og tager stilling til, hvordan de driver deres virksomhed. Samtidig handler det om at have fokus på, hvordan man kan maksimere det positive output og ikke kun om at minimere det negative output," siger hun.

Upströms ønske om at blive B Corp-certificeret kommer på baggrund af flere af de initiativer, de har valgt at bygge deres virksomhed op om.

Læs også: Ny efteruddannelse skal få B Corp-certificeringer endnu bredere ud i Danmark

Med en Net-Zero-plan for reduktion af kulstofemissioner, øget kønsdiversitet i forsyningskæden, udarbejdelse af livscyklusanalyser og udvikling af genbrugsmaterialer, vil de være med til at vise en ny retning for elektronikbranchen.

"Konkurrencen i elektronikbranchen er ekstrem, og det betyder desværre, at fokus på 360 graders bæredygtighed hos mange bliver sat til side. Og hvis vi vil ændre adfærd, bliver vi nødt til at tænke i bæredygtighed hele vejen rundt. Vi skal ændre hele vores måde at tænke og agere på. Det er derfor, vi vil være en del af B Corp-bevægelsen. For at gå forrest og vise vejen for alle andre i branchen," siger Casper Sabir.

Siden 2015 er godt 70 danske selskaber kommet igennem B Corp-processen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark