Pumpegigant er i fuld sving med klimaarbejdet

Tilbagetagningsløsninger og solceller er en del af Grundsfos’ mål om nuludledning i 2050.

Som en del af strategien vil Grundfos etablere solceller. Arkivfoto. .

12.05.2023

CSR.dk

Hos Grundfos har man en mission – at flytte vand fra kilden til indbyggerne eller industrien og til afløb og rensningsanlæg, uden at det koster på klimakontoen.

Det er svært, når man er en virksomhed, der udleder godt og vel 108 millioner ton CO2 på tværs af værdikæden – det er næsten to en halv gange Danmarks samlede udledning i 2021.

Men med et mål om at halverede sit udslip og skære 25 procent af i resten af værdikæden i 2030 samt nuludledning i 2050 kan det kun gøres gennem samarbejder. Det fortæller driftsdirektør og ansvarlig for Grundfos’ bæredygtighedsarbejde Ulrik Gernow til Børsen.

Læs også: Grundfos: Energirenovering er overset og afgørende svar på dobbeltkrise

I november sidste år blev Grundfos’ klimastrategi godkendt af den anerkendte standard Science Based Target – derfor skal alle nye tiltag derfor bidrage positivt til målsætningen, siger Ulrik Gernow.

Det handler blandt andet om projekter som solceller eller nyt produktionsudstyr og tilbagetagningsinitiativer, så brugte cirkulationspumper kan fornyes.

Hvis man ser bort fra, hvor meget produkterne udleder i brug, stammer den største udledning da også fra materialebrug. Det er eksempelvis stål, støbejern og aluminium.

“På den ene side handler den cirkulære tilgang om bæredygtighed, på den anden handler det om at skabe en mere robust forsyningskæde,” siger Ulrik Gernow til Børsen om idéen om at reducere materialeforbrug og dermed et pres på planetens naturlige ressourcer ved at genanvende eller -bruge materialer.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.