Det går fremad med modebranchens bæredygtighed

Årets rapport om bæredygtighedspulsen i modebranchen konkluderer bl.a. at bæredygtighed er en god forretning, og at 75% af modebranchen har forbedret deres miljømæssige og sociale ansvar siden sidste år. Så langt, så godt - men det går stadig for langsomt.

Det går fremad med bæredygtighed i modebranchen, men ikke hurtigt nok og ikke for alle. Photo: Global Fashion Agenda.

09.05.2018

CSR.dk

Global Fashion Agenda og The Boston Consulting Group offentliggør i dag 2018-udgaven af den årlige rapport Pulse of the Fashion Industry

Sidste år var modebranchens "Pulse Score" 32 (ud af 100) - i år ligger bæredygtighedsscoren på 38. Det er en forbedring på seks procentpoint og et tal, der indikerer, at bæredygtighed er rykket længere op på modebranchens dagsorden. Denne tendens bekræftes også af de adspurgte ledere i undersøgelsen, hvor 52% svarer, at bæredygtighed det sidste år har spillet en central rolle for virksomhedens strategiske beslutninger.  

Der er dog stor forskel på, hvor hurtigt det går for de forskellige virksomhedssegmenter. Den største fremdrift finder man i mellempris-segmentet, der udgør omkring halvdelen af alle modevirksomheder. Det går langsomst for de små virksomheder i lavprissegmentet. Samtidig viser rapporten, at en tredjedel af alle modebranchens virksomheder endnu ikke er gået i gang med at implementere nogen form for bæredygtige tiltag.

En anden tendens fra undersøgelsen er, at flere store virksomheder og bæredygtige frontløbere melder om at have ramt et loft inden for teknologi og infrastruktur. De kan ikke komme videre med kendte metoder, men vil være nødt til at investere i ny, innovativ teknologi.  

I 2017 målte rapporten de økonomiske konsekvenser ved ikke at arbejde bæredygtigt. I år er spejlet vendt, og rapporten dykker ned i den økonomiske gevinst. Konklusionen er klar: Investeringer i ressourceeffektivitet, sikre arbejdsmiljøer og bæredygtige materialer nu, forbedrer bundlinjen (EBIT) med 1-2% frem mod 2030. Gør man intet og arbejder videre uændret, kan man til gengæld forvente en nedgang på 3-4% frem mod 2030. 

Rapporten kommer forud for næste uges internationale topmøde om bæredygtighed i modebranchen  Copenhagen Fashion Summit. Rapporten er baseret på data fra branchesamarbejdet Sustainable Apparel Coalitions "Higg Index", spørgeskemaer besvaret af 90 topledere i modebranchen og over 50 dybdegående interviews. Man kan hente et executive summary her.

CSR.dk udgiver d. 16. maj - på topmødets sidste dag - et onlinetema om bæredygtighed i modebranchen. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle