Det går fremad med modebranchens bæredygtighed

Årets rapport om bæredygtighedspulsen i modebranchen konkluderer bl.a. at bæredygtighed er en god forretning, og at 75% af modebranchen har forbedret deres miljømæssige og sociale ansvar siden sidste år. Så langt, så godt - men det går stadig for langsomt.

Det går fremad med bæredygtighed i modebranchen, men ikke hurtigt nok og ikke for alle. Photo: Global Fashion Agenda.

09.05.2018

CSR.dk

Global Fashion Agenda og The Boston Consulting Group offentliggør i dag 2018-udgaven af den årlige rapport Pulse of the Fashion Industry. 

Sidste år var modebranchens "Pulse Score" 32 (ud af 100) - i år ligger bæredygtighedsscoren på 38. Det er en forbedring på seks procentpoint og et tal, der indikerer, at bæredygtighed er rykket længere op på modebranchens dagsorden. Denne tendens bekræftes også af de adspurgte ledere i undersøgelsen, hvor 52% svarer, at bæredygtighed det sidste år har spillet en central rolle for virksomhedens strategiske beslutninger.  

Der er dog stor forskel på, hvor hurtigt det går for de forskellige virksomhedssegmenter. Den største fremdrift finder man i mellempris-segmentet, der udgør omkring halvdelen af alle modevirksomheder. Det går langsomst for de små virksomheder i lavprissegmentet. Samtidig viser rapporten, at en tredjedel af alle modebranchens virksomheder endnu ikke er gået i gang med at implementere nogen form for bæredygtige tiltag.

En anden tendens fra undersøgelsen er, at flere store virksomheder og bæredygtige frontløbere melder om at have ramt et loft inden for teknologi og infrastruktur. De kan ikke komme videre med kendte metoder, men vil være nødt til at investere i ny, innovativ teknologi.  

I 2017 målte rapporten de økonomiske konsekvenser ved ikke at arbejde bæredygtigt. I år er spejlet vendt, og rapporten dykker ned i den økonomiske gevinst. Konklusionen er klar: Investeringer i ressourceeffektivitet, sikre arbejdsmiljøer og bæredygtige materialer nu, forbedrer bundlinjen (EBIT) med 1-2% frem mod 2030. Gør man intet og arbejder videre uændret, kan man til gengæld forvente en nedgang på 3-4% frem mod 2030. 

Rapporten kommer forud for næste uges internationale topmøde om bæredygtighed i modebranchen  Copenhagen Fashion Summit. Rapporten er baseret på data fra branchesamarbejdet Sustainable Apparel Coalitions "Higg Index", spørgeskemaer besvaret af 90 topledere i modebranchen og over 50 dybdegående interviews. Man kan hente et executive summary her.

CSR.dk udgiver d. 16. maj - på topmødets sidste dag - et onlinetema om bæredygtighed i modebranchen. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

21.10.2026ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J