Pris for klimaindsats

PricewaterhouseCoopers, Mandag Morgen og Berlingske Tidende vil op til klima-konferencen 2009 sætte fokus på de...

"Climate Cup-priserne handler om at gøre arbejdet med klimabevidstheden konkret. Uden virksomhedernes aktive medvirken i arbejdet med klimaudfordringerne når vi ingen steder. Dertil kommer, at fremtidens medarbejdere helt sikkert foretrækker at være ansatte i virksomheder, som tager klimaproblemerne alvorligt. Derfor kommer en aktiv klimaindsats både i den lille, mellemstore og store virksomhed til at betyde noget både i samfundsperspektivet og i det meget nære perspektiv. Vi tror, at Climate Cup-priserne kan være med til at sætte fokus på, at det tilmed også kan være interessant på bundlinjen for mange virksomheder at arbejde med en aktiv klimaindsats, fordi det øger konkurrencedygtigheden." Lisbeth Knudsen, ansvarshavende chefredaktør, Berlingske Tidende .

03.10.2008

CSR.dk

PricewaterhouseCoopers, Mandag Morgen og Berlingske Tidende vil op til klima-konferencen 2009 sætte fokus på de danske virksomheder, der allerede har taget de første skridt til at gøre noget godt for klimaet. Det er baggrunden for Climate Cup-priserne, som uddeles på afslutningsdagen ved Nordic Climate Solutions-konferencen den 25. november 2008. Alle, der søger priserne, bliver profileret via initiativet. Det sker bl.a. via Climate Cups mediepartnere Berlingske Tidende og Mandag Morgen samt via prisens hjemmeside. Med initiativet og priserne vil initiativtagerne ikke blot skabe opmærksomhed omkring de deltagende virksomheder og organisationers klimaindsats, men også motivere og inspirere andre til at følge trop. Climate Cup-priserne kan søges af virksomheder, organisationer, byer mv., der gør en særlig indsats på klimaområdet. Se mere på www.climatecup.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online