Pris for klimaindsats

PricewaterhouseCoopers, Mandag Morgen og Berlingske Tidende vil op til klima-konferencen 2009 sætte fokus på de...

"Climate Cup-priserne handler om at gøre arbejdet med klimabevidstheden konkret. Uden virksomhedernes aktive medvirken i arbejdet med klimaudfordringerne når vi ingen steder. Dertil kommer, at fremtidens medarbejdere helt sikkert foretrækker at være ansatte i virksomheder, som tager klimaproblemerne alvorligt. Derfor kommer en aktiv klimaindsats både i den lille, mellemstore og store virksomhed til at betyde noget både i samfundsperspektivet og i det meget nære perspektiv. Vi tror, at Climate Cup-priserne kan være med til at sætte fokus på, at det tilmed også kan være interessant på bundlinjen for mange virksomheder at arbejde med en aktiv klimaindsats, fordi det øger konkurrencedygtigheden." Lisbeth Knudsen, ansvarshavende chefredaktør, Berlingske Tidende .

03.10.2008

CSR.dk

PricewaterhouseCoopers, Mandag Morgen og Berlingske Tidende vil op til klima-konferencen 2009 sætte fokus på de danske virksomheder, der allerede har taget de første skridt til at gøre noget godt for klimaet. Det er baggrunden for Climate Cup-priserne, som uddeles på afslutningsdagen ved Nordic Climate Solutions-konferencen den 25. november 2008. Alle, der søger priserne, bliver profileret via initiativet. Det sker bl.a. via Climate Cups mediepartnere Berlingske Tidende og Mandag Morgen samt via prisens hjemmeside. Med initiativet og priserne vil initiativtagerne ikke blot skabe opmærksomhed omkring de deltagende virksomheder og organisationers klimaindsats, men også motivere og inspirere andre til at følge trop. Climate Cup-priserne kan søges af virksomheder, organisationer, byer mv., der gør en særlig indsats på klimaområdet. Se mere på www.climatecup.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup