Power-to-x kan blive Danmarks næste eksporteventyr

Den såkaldte power-to-x teknologi, hvor grøn strøm omdannes til brint, rummer et gigantisk potentiale. Men der mangler en konkret plan for, hvordan vi kommer i gang, mener eksperter.

16.03.2022

CSR.dk

I tirsdags landede en dansk strategi for power-to-x (ptx). Det skriver Børsen.

Når strøm fra vindmøller og solceller omdannes til grøn brint gennem elektrolyse, kaldes det power-to-x. Grøn brint kan direkte eller forædlet bruges til at reducere CO2-udledningen i sektorer, som er svære at elektrificere. Brint kan f.eks. anvendes direkte til biler, tung vejtransport eller i produktionen af stål og cement. Brinten kan også gennem syntese omdannes til flydende grønne brændsler som e-ammoniak og e-metanol, der potentielt kan bruges som brændstof til f.eks. skibe og fly.

Power-to-x har potentialet til at blive et gigantisk eksporteventyr. Hvis Danmark kan opnå en elektrolysekapacitet på 4-6 gigawatt i 2030 venter en produktionsværdi på et tocifret milliardbeløb. Tyskland har allerede meldt sig som storimportør af grøn brint i fremtiden, hvor den blandt andet skal bruges til at gøre kemiske processer og stålproduktion grønnere.

Læs også: Udvikling af grønt brændstof bliver holdt nede af høje afgifter

I aftalen er der afsat en støttepulje på 1,25 mia. kr., som udviklerne kan få del i gennem et udbud. Det skal statsstøttegodkendes i EU og ventes tidligst at blive afholdt i 2023.

“Det er rigtigt positivt. Ingen tvivl om det. Når det er sagt, håber vi stadig, at det kan lade sig gøre at få det implementeret i starten af 2023 i stedet for hen mod slutningen,” siger Emil Vikjær-Andresen, chef for ptx hos European Energy.

Han er enig med Anders Nordstrøm, vicedirektør for ptx hos Ørsted, i, at teknologien rummer store muligheder, og at det er rigtig positivt, at planen er landet. De mener dog også, at der stadig mangler konkrete handlingsplaner for hvordan f.eks. udbygningen af havvind, landvind og solenergi kan accelereres. Samtidig er det vigtigt med strategier for at få sat gang i efterspørgslen blandt potentielle kunder til de grønne brændsler.

“Der er lagt op til yderligere aftaler på disse områder i ptx-strategien, hvilket vi finder rigtig positivt,” afslutter Anders Nordstrøm.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V