Portugal kørte på vedvarende energi i fire dage

I 107 timer i træk kørte Portugal fra den 7. til den 11. maj udelukkende på vedvarende energi.

Portugal er endnu et land i Europa, som sætter rekorder inden for vedvarende energi..

24.05.2016

CSR.dk

I Portugal har man nået en ganske vigtig og epokegørende klimarekord. I 107 timer i streg, svarende til lidt over fire dage, kørte landet på vedvarende energi alene. Det er endnu et skridt i omstillingen til 100 procent vedvarende energikilder, skriver netmediet Electrek.

Det klimavenlige tiltag fandt sted fra om morgenen den 7. maj til sidst på eftermiddagen den 11. maj. Tallene i den givne periode blev indsamlet af Portugals National Energy Network (REN) og analyseret af System Sustainable Land Association i samarbejde med Portuguese Renewable Energy Association (APREN).

Læs også: Danmark kan omstilles til 100 procent vedvarende energi

Størstedelen af Portugals energi kommer ifølge The International Energy Agency fra biobrændsel og affald. Den vedvarende energianvendelse bliver imidlertid højere og højere; I 2013 lå tallet på 25,7 procent, i 2014 på 63 procent og i 2015 var tallet 50,4 procent.

Portugal er dog ikke det eneste land, som slår sine rekorder inden for vedvarende energi. Den 16. maj bestod Tysklands energimix af af 99,3 procent sol- og vindenergi, Storbritannien brændte for første gang i hundrede år ikke kul af den 10. maj, og en enkelt blæsende julidag sidste år producerede vi i Danmark 140 procent af vores elektricitetsbehov alene ved vindkraft.

Det vurderes, at Portugal sagtens kan være mere ambitiøse i forhold til at overgå til 100 procent vedvarende energi. Lykkes det, vil Portugal kunne reducere mængden af drivhusgasser, landet udslipper, ganske markant.

- KLZ

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle