Platform vil hjælpe virksomheder med at undgå anklager om greenwashing

Nystiftede Contribe vil gennem kunstig intelligens gøre det nemmere for virksomheder at navigere i grøn kommunikation og markedsføring.

Kunstig intelligens skal være med til at vurdere og validere virksomheders bæredygtighedsdata. Arkivfoto..

14.04.2023

CSR.dk

Greenwashing må siges at være på alles læber. Sager om virksomheder, der ikke har hold i sin grønne markedsføring, stiger, og Forbrugerombudsmanden modtager også et større antal anmeldelser om greenwashing.

Men nu mener Christoffer Bouet, Tobias Ørskov Madsen og Lasse Viggo, der står bag den nystiftede virksomhed Contribe, at de har fundet en løsning, der vil gavne både virksomheder og forbrugere.

Det skriver Finans.

Læs også: EU melder ud om bindende anti-greenwashingkrav

Det skal ske ved at indsamle og visualisere bæredygtighedsdata fra virksomheder, som derefter bliver målet, kvalificeret og valideret af kunstig intelligens. Contribute vil også facilitere samarbejder mellem virksomheder og NGO’er.

”Det er et vanvittigt komplekst område at rapportere på, og der kommer flere og flere krav. Meget kan gøres lettere med teknologiske løsninger, og når man får mere og mere data ind, kan man sammenligne med andre og visualisere det. Så bliver du jo også i højere grad udstillet, hvis du prøver at pakke noget ind eller gemme det væk,” siger Michael Bjørnlund, der er managing partner i investeringsfonden Rockstart, som netop har lukket en investeringsrunde med iværksættervirksomheden, til Finans.

Contribe har i skrivende stund 120 NGO’er og en håndfuld kunder.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

25.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Ny bestyrelse i UN Global Compact Network Denmark

25.04.2025CSR.dk

Grønne startups boomer: Men investorerne tøver

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle