Plastikjuletræet hitter blandt danskerne

Flere detailkæder melder, at de ’falske’ træer er steget i salg. Men det er nødvendigvis ikke mere klimavenligt at have et plastikjuletræ i stuen, vurderer lektor.

Du skal bruge dit plastikjuletræ i 20 år, før klimabelastningen er mindre end et almindeligt træ, fortæller lektor fra Københavns Universitet. Foto: 123rf.com.

15.12.2023

CSR.dk

I år står der måske endnu flere juletræer lavet af plastik i danskernes stuer.

I en rundringning foretaget af DR melder flere havecentre, supermarkeder og byggemarkedskæder nemlig, at salget er steget.

Læs også: Et spørgsmål om tillid og den er væk

Hos Coop, som sælger de kunstige træer i Kvickly og SuperBrugsen, er salget fordoblet sammenlignet med sidste år.

Grundene til at vælge et plastikjuletræ er mange, vurderer Anders Bøgen Midtiby, indkøbschef i Plantomara, der har også oplevet en stigning i salget på 50 procent.

Blandt andet er træerne blevet flottere, de smider ikke irriterende grannåle, og så kan de sættes op igen år efter år.

Og netop sidstnævnte kan være en årsag til, at nogle vælger det af klimamæssige årsager. Det kræver dog, at træet skal stå i mange år.

Læs også: Analyse: Krav til tekstilvirksomheder kan mindske borgernes affaldsregning og øge genbrug

”Du skal genbruge et plastikjuletræ i cirka 20 år, før klimabelastningen er mindre, end hvis du køber et levende grantræ hver jul,” siger Niclas Scott Bentsen, der er lektor i Naturforvaltning på Københavns Universitet.

Ifølge lektoren udleder plastiktræet omkring 50 kg CO2, mens et almindeligt juletræ udleder cirka 2 ½-3 kg CO2. 

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle