Analyse: Krav til tekstilvirksomheder kan mindske borgernes affaldsregning og øge genbrug

Et udvidet producentansvar for tekstilbranchen kan både betyde besparelser hos danskerne, tøj i bedre kvalitet og øget genbrug – men også større socioøkonomiske omkostninger. Det viser en rapport udført af Deloitte for Miljøstyrelsen.

Ifølge rapporten vil et udvidet producentansvar for tekstilbranchen betyde tøj med længere levetid, mindre affald og bedre brug af materialer. Arkivfoto..

02.05.2023

CSR.dk

Forbruget af tøj og tekstil er steget eksplosivt over de seneste 20 år og medfører en belastning af klima og miljø under både produktion, brug og ved affaldshåndtering.

Men hvis tekstil- og modevirksomheder fremover selv skal stå for at håndtere deres affald, vil det føre til, at danskernes affaldsgebyr kan reduceres.

Det kan dog også betyde en betydelig stigning i samfundsøkonomiske omkostninger.

Det skriver Klimamonitor på baggrund af en analyse, Deloitte har udarbejdet for Miljøstyrelsen.

Læs også: Analyse: Flere B2B’ere stiller krav om bæredygtighed

Rapporten kalder muligheden for udvidet producentansvar og er et tiltag, flere andre brancher allerede gør brug af – blandt andet bilproducenter, elektronik og emballage i den nærmeste fremtid.

Det går ud på, at, virksomheder også er ansvarlige for affaldshåndteringen af de produkter, de har sat på markedet. Det gør, at virksomhederne har et større økonomisk incitament til at levetidsforlænge tøjet, minimere affald generelt og udnytte materialer maksimalt.

”Ved at øge genbrug og genanvendelsen af tekstiler mindskes behovet for produktionen af nye tekstiler, hvilket giver et reduceret miljøaftryk globalt set, herunder reduktion i vand-, kemikalie-og energiforbrug ved produktion af nye tekstiler,” lyder det i en pressemeddelelse fra Miljøstyrelsen.

Læs også: Novo Nordisk og tre konkurrenter går sammen om at indsamle insulinpenne

Ifølge Deloitte kunne sådan et initiativ for tekstil- og modevirksomheder resultere i en reduktion i tekstilforbrug på omkring 1660 tons om året. Men også en besparelse på 165 millioner kroner for danskerne, fordi det bliver virksomhederne selv, der skal stå for omkostningerne for håndteringen af tekstilaffaldet.

Samtidig estimerer Deloitte dog, at den samfundsøkonomiske omkostning ved at implementere udvidet producentansvar for tekstiler er cirka 159 millioner kroner.

Det skyldes primært et fald i salg på baggrund af en pris- og substitutionseffekt grundet øget genbrug. Dermed vil der eksempelvis være færre momsindtægter for staten.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark