PlanMiljø hjælper fire investeringsfonde med at blive Svanemærket

PlanMiljø har hjulpet Merkur Andelskasse med at Svanemærke deres fire investeringsfonde - de første i Danmark. De skal bl.a. undgå investeringer i fossil brændsel, våben og genmodificerede afgrøder, samt sikre at antikorruption og ligestilling fremmes.

Dine sparepenge kan gøre grøn gavn med en Svanemærket fond. .

21.05.2018

CSR.dk

Som de første i Danmark har PlanMiljø hjulpet Merkur Andelskasse med at få deres fire investeringsfonde Svanemærket. PlanMiljø har hjulpet med at klarlægge hvorvidt investeringsfondene lever op til kriterierne i certificeringsordningen, og lægge en plan for, hvordan potentielle barrierer skulle adresseres og forbedres.

”Det har været en spændende udfordring for PlanMiljø at være med til at bære certificeringen af de fire investeringsfonde igennem. Certificeringen har stillet store krav til procesbeskrivelse og dokumentation som pengeinstitutter ikke er vant til. Og her har PlanMiljø kunnet hjælpe qua vores store erfaring med Svanemærkningsprocessen”, siger Nicholas Krøyer, seniorkonsulent i PlanMiljø.

Det er en ny mulighed for pengeinstitutter at blive Svanemærket. Mærkningsordningen har opstillet 25 kriterier som investeringsfonde skal leve op til for at kunne pryde sig med det genkendelige logo, og kriterierne stiller skrappe krav om etik og dokumentation. Foreningerne skal bl.a. undgå investeringer i fossil brændsel, våben og genmodificerede afgrøder, samt sikre at antikorruption og ligestilling fremmes. 

”Svanemærkningen er en genkendelig og overskuelig måde at signalere til kunder og interessenter, at man tager bæredygtighed alvorligt. Kun 10% af Nordiske investeringsfonde kan leve op til kravene, og det kan være en kompleks opgave at dokumenterer det.”, siger Nicholas Krøyer.

De fire investeringsfonde er:

PlanMiljø er en konsulentvirksomhed der yder virksomheder, organisationer og offentlige myndigheder bistand med bæredygtighed. Vi har gennem mange år opbygget erfaring og metoder til effektivt at gennemfører Svanemærkninger. Kontakt Seniorkonsulent Nicholas Krøyer Mohr for yderligere information eller Læs mere om PlanMiljø og hvordan vi kan bistå med Svanemærkning på http://planmiljoe.dk/kerneomraade/miljoecertificering/

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Vinter 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

27.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

28.01.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København