PlanMiljø hjælper fire investeringsfonde med at blive Svanemærket

PlanMiljø har hjulpet Merkur Andelskasse med at Svanemærke deres fire investeringsfonde - de første i Danmark. De skal bl.a. undgå investeringer i fossil brændsel, våben og genmodificerede afgrøder, samt sikre at antikorruption og ligestilling fremmes.

Dine sparepenge kan gøre grøn gavn med en Svanemærket fond. .

21.05.2018

CSR.dk

Som de første i Danmark har PlanMiljø hjulpet Merkur Andelskasse med at få deres fire investeringsfonde Svanemærket. PlanMiljø har hjulpet med at klarlægge hvorvidt investeringsfondene lever op til kriterierne i certificeringsordningen, og lægge en plan for, hvordan potentielle barrierer skulle adresseres og forbedres.

”Det har været en spændende udfordring for PlanMiljø at være med til at bære certificeringen af de fire investeringsfonde igennem. Certificeringen har stillet store krav til procesbeskrivelse og dokumentation som pengeinstitutter ikke er vant til. Og her har PlanMiljø kunnet hjælpe qua vores store erfaring med Svanemærkningsprocessen”, siger Nicholas Krøyer, seniorkonsulent i PlanMiljø.

Det er en ny mulighed for pengeinstitutter at blive Svanemærket. Mærkningsordningen har opstillet 25 kriterier som investeringsfonde skal leve op til for at kunne pryde sig med det genkendelige logo, og kriterierne stiller skrappe krav om etik og dokumentation. Foreningerne skal bl.a. undgå investeringer i fossil brændsel, våben og genmodificerede afgrøder, samt sikre at antikorruption og ligestilling fremmes. 

”Svanemærkningen er en genkendelig og overskuelig måde at signalere til kunder og interessenter, at man tager bæredygtighed alvorligt. Kun 10% af Nordiske investeringsfonde kan leve op til kravene, og det kan være en kompleks opgave at dokumenterer det.”, siger Nicholas Krøyer.

De fire investeringsfonde er:

PlanMiljø er en konsulentvirksomhed der yder virksomheder, organisationer og offentlige myndigheder bistand med bæredygtighed. Vi har gennem mange år opbygget erfaring og metoder til effektivt at gennemfører Svanemærkninger. Kontakt Seniorkonsulent Nicholas Krøyer Mohr for yderligere information eller Læs mere om PlanMiljø og hvordan vi kan bistå med Svanemærkning på http://planmiljoe.dk/kerneomraade/miljoecertificering/

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

13.03.2026CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

Annonce

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online