PlanMiljø hjælper fire investeringsfonde med at blive Svanemærket

PlanMiljø har hjulpet Merkur Andelskasse med at Svanemærke deres fire investeringsfonde - de første i Danmark. De skal bl.a. undgå investeringer i fossil brændsel, våben og genmodificerede afgrøder, samt sikre at antikorruption og ligestilling fremmes.

Dine sparepenge kan gøre grøn gavn med en Svanemærket fond. .

21.05.2018

CSR.dk

Som de første i Danmark har PlanMiljø hjulpet Merkur Andelskasse med at få deres fire investeringsfonde Svanemærket. PlanMiljø har hjulpet med at klarlægge hvorvidt investeringsfondene lever op til kriterierne i certificeringsordningen, og lægge en plan for, hvordan potentielle barrierer skulle adresseres og forbedres.

”Det har været en spændende udfordring for PlanMiljø at være med til at bære certificeringen af de fire investeringsfonde igennem. Certificeringen har stillet store krav til procesbeskrivelse og dokumentation som pengeinstitutter ikke er vant til. Og her har PlanMiljø kunnet hjælpe qua vores store erfaring med Svanemærkningsprocessen”, siger Nicholas Krøyer, seniorkonsulent i PlanMiljø.

Det er en ny mulighed for pengeinstitutter at blive Svanemærket. Mærkningsordningen har opstillet 25 kriterier som investeringsfonde skal leve op til for at kunne pryde sig med det genkendelige logo, og kriterierne stiller skrappe krav om etik og dokumentation. Foreningerne skal bl.a. undgå investeringer i fossil brændsel, våben og genmodificerede afgrøder, samt sikre at antikorruption og ligestilling fremmes. 

”Svanemærkningen er en genkendelig og overskuelig måde at signalere til kunder og interessenter, at man tager bæredygtighed alvorligt. Kun 10% af Nordiske investeringsfonde kan leve op til kravene, og det kan være en kompleks opgave at dokumenterer det.”, siger Nicholas Krøyer.

De fire investeringsfonde er:

PlanMiljø er en konsulentvirksomhed der yder virksomheder, organisationer og offentlige myndigheder bistand med bæredygtighed. Vi har gennem mange år opbygget erfaring og metoder til effektivt at gennemfører Svanemærkninger. Kontakt Seniorkonsulent Nicholas Krøyer Mohr for yderligere information eller Læs mere om PlanMiljø og hvordan vi kan bistå med Svanemærkning på http://planmiljoe.dk/kerneomraade/miljoecertificering/

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

05.08.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

CSR.dk

Aftale om elnettet får ros, men det er ikke nok at prioritere

Dansk Industri

Sponseret

Ny analyse: Produktionsdanmark rykker frem på den grønne omstilling – men der er stadig uudnyttet potentiale

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København