Plads til flere slags hjerner

Neurodiversitet bliver stadig mere udbredt i virksomhedernes inklusionsarbejde. Ifølge Lederenes direktør handler det om at finde fælles løsninger.

21.08.2024

CSR.dk

De seneste år har man på Folkemødet kunne opleve resultaterne af en slags fremtidsquiz for virksomhedernes arbejde med social bæredygtighed. Og i 2023 forudsagde en af deltagerne, at ”neurodiversitet” ville blive et nyt fokusområde. 

En artikel i Finans Impact tyder på, at forudsigelsen holdt! Her fremgår det nemlig, at både Danske Industri, Lederne og chefer i ATP, Nordea og ISS bekræfter, at ”begrebet neurodiversitet for alvor er rykket ind på ledelsesgangene”. 

»Vi kigger ind i en fremtid med et arbejdsmarked under pres. Vi har flere, der bliver ældre, og færre i den erhvervsaktive alder. Så at få alle kræfter og talenter i spil bliver afgørende,« siger Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne, til Finans Impact.

Pas på ikke at komplicere det

I Dansk Industri melder man om et stemningsskifte i mange virksomheder, hvor det er blevet mindre tabuiseret at have en diagnose eller være neurodivergent, og der er kommet større åbenhed om at mennesker, der ikke helt fungerer som flertallet, ofte kan tilføre arbejdspladsen noget andet.

Bodil Nordestgaard Ismiris opfordrer til, at virksomhederne ikke får gjort personer med diagnoser til et problem.

»Jeg tror virkelig, at det handler om at være åben og nysgerrig og spørge ind til, hvordan kan vi løse det sammen? Og indrette arbejdspladsen og arbejdstiden i forhold til det. Det er klart, at der er nogle jobfunktioner, som egner sig mere end andre. Og så må man prøve sig lidt frem og finde fælles løsninger. Vi må ikke gøre det til en kompliceret størrelse,« siger hun.

Finans Impact fortæller om løsninger som f.eks. buddy-ordninger, en arbejdsplads væk fra de åbne kontorlandskaber, tilladelse til at have sin servicehund med på arbejde.   

- EHS

Hvad er neurodiversitet?

Ordet neurodiversitet dækker over den variation af hjerners funktion, vi ser hen over en gruppe af mennesker – fx en arbejdsplads eller befolkning. Begrebet rummer både neurotypiske og neurodivergente personer.

Neurodivergent betyder, at en hjerne har atypiske karakteristika, og kan diagnosticeres med fx autisme, adhd, ordblindhed, ocd eller Tourettes syndrom. 

Neurotypisk er det begreb man bruger til at tale om flertallet, men uden at bruge ordet ”normal” 

Man anslår at 15-20 procent af en befolkning har neurodivergente hjerner. Den mest udbredte diagnose er adhd. 

Kilde: Specialisterne

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V