Pensionsselskabet ATP lægger en kontroversiel strategi for dagen

Mindre grønne investeringer lyder måske ikke umiddelbart som en oplagt strategi, men for pensionsselskabet ATP er der en mening med galskaben.

26.11.2020

CSR.dk

Pensionsselskabet ATP vil fremadrettet investere i forsyningsselskaber, der arbejder med klimatilpasning, men som stadig har lang vej igen.

Det skriver Finans. 

Data viser nemlig, at det vil have størst effekt på klimaet, hvis ATP investerer i selskaber, der er i en intens bevægelse mod en klimamæssigt mere bæredygtig forretningsmodel – men hvor målene er langt fra indfriede.

”Hvis vi gerne ville se grønnere ud, så skulle vi helt droppe forsyningsselskaberne eller kun gå efter dem, som allerede er meget grønne. Det ville ændre vores klimaaftryk med et pennestrøg, men det ville bare ikke forandre ret meget på den globale udledning. Vi mener, at vi kan gøre mere med en anden tilgang. Fremtidens vindere kan godt være sorte i dag,« siger Christian Kjær, chef for likvide markeder i ATP.

Læs også: Det virker lovende at placere sine pensionsopsparing bæredygtigt

ATP accepterer at deres portefølje bliver mindre grøn end tidligere, men sætter dog grænsen ved selskaber, der benytter kul til mere end 50 procent af forretningen. De vil heller ikke investere i selskaber, der er ved at opføre nye kulkraftværker. De forsyningsselskaber som ATP har i kikkerten skal altså have et ønske og en vilje til at bevæge sig i en grønnere retning.

Laurent Babikian, direktør for kapitalmarkeder i Carbon Disclosure Project ser tiltaget som kontroversielt men er enig i at det sandsynligvis er en udmærket strategi for at rykke mest muligt på klimaagendaen.

”Det er sådan noget, som måske kan være med til at flytte markedet. Så det er klogt at investere i dem, men det stiller også krav til investoren, som må indgå i et stærkt engagement med virksomhedsledelsen for at få dem til at tilpasse deres forretning”, udtaler Laurent Babikian.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online