Pensionsselskaber: Grønne investeringer kræver ændrede forbrugervaner

Det er forbrugernes ansvar, at pensionsselskaberne ikke investerer mere i grøn energi, mener man i pensionsselskabernes brancheorganisation.

20.11.2014

CSR.dk

Brancheorganisationen Forsikring og Pension tager nu til genmæle efter, at Verdensnaturfonden har kritiseret pensionsselskaberne for at investere for få penge i den grønne omstilling, herunder grøn energi.

Læs også: Danske pensionskroner lægges på sort fremfor grøn

Ifølge Forsikring og Pension er der grænser for, hvor meget selskaberne kan investere i den grønne omstilling, da pensionsselskaberne bliver nødt til at investere penge dér, hvor samfundet giver mulighed for det størst mulige afkast. Det fremgår også af loven, oplyser brancheorganisationen i en pressemeddelelse.

”Så længe vi kører i biler, busser og tog og bruger strøm til vores fjernsyn og iPads, så bruger vi fossile brændstoffer. Det gør fossile brændstoffer til en god investering”, siger Per Bremer Rasmussen, adm. direktør i Forsikring og Pension, og henviser til, at 75 procent af det danske energiforbrug er baseret på fossile brændstoffer.

”Vi kan skubbe lidt i den rigtige retning, men det der virkelig batter er, hvis forbrugerne ændrer deres vaner”, siger Per Bremer Rasmussen.

Vi investerer grønt, når vi kan 
”Pensionsselskabernes vigtigste opgave er at sørge for, at danskerne har nok at leve af, når de går på pension. Den opgave tager vi meget alvorligt. Men vi bidrager til grøn omstilling, i det omfang vi overhovedet kan”, siger Per Bremer Rasmussen og nævner, at næsten alle havvindmølleparker de seneste fem år er blevet opført ved hjælp af pensionskroner.

Men da vindmølleenergi ikke kan sælges til den pris, det koster at producere den, er det ikke muligt at få pensionsformuerne til at vokse ved kun at investere i vindmøller, mener Per Bremer Ramussen.

Pensionsselskaberne administrerer tilsammen godt 3.000 milliarder kroner.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.12.2025CSR.dk

Juraen spænder ben for den fulde udnyttelse af energifællesskabers store potentiale

29.12.2025CSR.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

25.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Er dobbelt væsentlighedsvurderingen stadig relevant?

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J