Pensionsselskaber: Grønne investeringer kræver ændrede forbrugervaner

Det er forbrugernes ansvar, at pensionsselskaberne ikke investerer mere i grøn energi, mener man i pensionsselskabernes brancheorganisation.

20.11.2014

CSR.dk

Brancheorganisationen Forsikring og Pension tager nu til genmæle efter, at Verdensnaturfonden har kritiseret pensionsselskaberne for at investere for få penge i den grønne omstilling, herunder grøn energi.

Læs også: Danske pensionskroner lægges på sort fremfor grøn

Ifølge Forsikring og Pension er der grænser for, hvor meget selskaberne kan investere i den grønne omstilling, da pensionsselskaberne bliver nødt til at investere penge dér, hvor samfundet giver mulighed for det størst mulige afkast. Det fremgår også af loven, oplyser brancheorganisationen i en pressemeddelelse.

”Så længe vi kører i biler, busser og tog og bruger strøm til vores fjernsyn og iPads, så bruger vi fossile brændstoffer. Det gør fossile brændstoffer til en god investering”, siger Per Bremer Rasmussen, adm. direktør i Forsikring og Pension, og henviser til, at 75 procent af det danske energiforbrug er baseret på fossile brændstoffer.

”Vi kan skubbe lidt i den rigtige retning, men det der virkelig batter er, hvis forbrugerne ændrer deres vaner”, siger Per Bremer Rasmussen.

Vi investerer grønt, når vi kan 
”Pensionsselskabernes vigtigste opgave er at sørge for, at danskerne har nok at leve af, når de går på pension. Den opgave tager vi meget alvorligt. Men vi bidrager til grøn omstilling, i det omfang vi overhovedet kan”, siger Per Bremer Rasmussen og nævner, at næsten alle havvindmølleparker de seneste fem år er blevet opført ved hjælp af pensionskroner.

Men da vindmølleenergi ikke kan sælges til den pris, det koster at producere den, er det ikke muligt at få pensionsformuerne til at vokse ved kun at investere i vindmøller, mener Per Bremer Ramussen.

Pensionsselskaberne administrerer tilsammen godt 3.000 milliarder kroner.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.03.2026CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

20.03.2026CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Annonce

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

CSR.dk

Sampo kobler millionbonusser til bæredygtighed

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online