Pensionsselskaber: Grønne investeringer kræver ændrede forbrugervaner

Det er forbrugernes ansvar, at pensionsselskaberne ikke investerer mere i grøn energi, mener man i pensionsselskabernes brancheorganisation.

20.11.2014

CSR.dk

Brancheorganisationen Forsikring og Pension tager nu til genmæle efter, at Verdensnaturfonden har kritiseret pensionsselskaberne for at investere for få penge i den grønne omstilling, herunder grøn energi.

Læs også: Danske pensionskroner lægges på sort fremfor grøn

Ifølge Forsikring og Pension er der grænser for, hvor meget selskaberne kan investere i den grønne omstilling, da pensionsselskaberne bliver nødt til at investere penge dér, hvor samfundet giver mulighed for det størst mulige afkast. Det fremgår også af loven, oplyser brancheorganisationen i en pressemeddelelse.

”Så længe vi kører i biler, busser og tog og bruger strøm til vores fjernsyn og iPads, så bruger vi fossile brændstoffer. Det gør fossile brændstoffer til en god investering”, siger Per Bremer Rasmussen, adm. direktør i Forsikring og Pension, og henviser til, at 75 procent af det danske energiforbrug er baseret på fossile brændstoffer.

”Vi kan skubbe lidt i den rigtige retning, men det der virkelig batter er, hvis forbrugerne ændrer deres vaner”, siger Per Bremer Rasmussen.

Vi investerer grønt, når vi kan 
”Pensionsselskabernes vigtigste opgave er at sørge for, at danskerne har nok at leve af, når de går på pension. Den opgave tager vi meget alvorligt. Men vi bidrager til grøn omstilling, i det omfang vi overhovedet kan”, siger Per Bremer Rasmussen og nævner, at næsten alle havvindmølleparker de seneste fem år er blevet opført ved hjælp af pensionskroner.

Men da vindmølleenergi ikke kan sælges til den pris, det koster at producere den, er det ikke muligt at få pensionsformuerne til at vokse ved kun at investere i vindmøller, mener Per Bremer Ramussen.

Pensionsselskaberne administrerer tilsammen godt 3.000 milliarder kroner.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

02.09.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg