Pensionskasser klimaoptimerer ejendomsinvesteringerne

Flere pensionskasser er lige nu i færd med at reducere den CO2-udledning, der kommer fra investeringer i ejendomme. Det viser en rundspørge, foretaget af Børsen.

Flere pensionskasser er igang med at klimaoptimere sine ejendomsinvesteringer. Arkivfoto..

25.08.2022

CSR.dk

Ejendomme er nogle af de allerstørste klimasyndere, og som nogle af de største ejendomsinvestorer skyder pensionskasserne nu store beløb i at gøre deres mursten lidt mere grønne.

Det skriver Børsen.

Læs også: Flere pensionskasser har ikke konkrete klimamål for ejendomsinvesteringer

Det gælder blandt andet pensionsselskabet Velliv, der de komme fem til seks år vil sætte omkring 1 milliard kroner af til klimaoptimering af sine ejendomme.

Det skal reducere virksomhedens CO2-udledning med 70 procent inden 2025.

“Da ejendomme i dag er en af synderne i CO2-udledningen, er det klart, at vi har et stort ansvar for at bidrage til, at Velliv samlet set kommer i mål med de overordnede reduktionsmål”, siger Solveig Rannje, ejendomsdirektør hos Velliv.

Børsen har i en rundspørge været i kontakt med 15 pensionsselskaber for at undersøge, hvorvidt virksomhederne har konkrete reduktionsmål for ejendomsinvesteringernes CO2-udledning.

Læs også: Amerikanske stater boykotter grønne investeringer

Ifølge avisen har de flekse pensionskasser konkreter målsætninger – heriblandt ATP, Pensiondanmark, Danica Ejendomme og Velliv.

Omkring 40 procent af den samlede klimabelastning globalt kommer nemlig fra bygninger og byggeri. Det viser tal fra FN’s miljøprogram.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle