Pensionskasser ekskluderer CO2-intensive selskaber på grund af ny klimarisikoanalyse

Det er slut med investeringer i otte CO2-intensive selskaber, bl.a. ExxonMobil, Glencore og Chevron, i pensionskasserne JØP og DIP. Det er et af resultaterne af et arbejde med at analysere klimarisici.

CO2-tunge virksomheder får i fremtiden sværere ved at hive støttekroner hjem fra de danske pensionskasser JØP og DIP, der netop nu har valgt at ekskludere otte synedere på baggrund af ny risikoanalyse..

15.04.2019

CSR.dk

Her viste en scenarieanalyse af klimarelaterede finansielle risici, at selvom den overordnede risiko var lav, så var der områder, hvor der var behov for at vurdere enkeltselskaber, for at se på hvordan selskaberne arbejder med det klimaansvar, de har i forhold til Paris-aftalen.

Vurderingen har ledt til, at JØP og DIP har valgt at ekskludere otte selskaber, som man betegner som 'CO2-intensive':

”Vi har valgt at udvide vores eksklusionsliste med otte nye selskaber. Det er store virksomheder, men også virksomheder, som er blandt dem med det største CO2-aftryk i vores portefølje. Vi har gennemgået selskabernes indsats og plan for at håndtere deres negative påvirkning på klimaet og vurderet, at indsatsen ikke er tilstrækkelig”, siger Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i JØP og DIP.

De otte selskaber er ExxonMobil, Glencore, Chevron, Novatek, Sasol, Tatneft, AGL Energy og PetroChina.

Flere eksklusioner kan være på vej
Beslutningen om at ekskludere de otte selskaber bygger både på data fra eksterne konsulenter samt pensionskassernes egne vurderinger af selskabernes arbejde med at forebygge og håndtere deres negative påvirkning på klimaet.

Pensionskasserne har blandt andet vurderet kvaliteten af selskabernes ledelsessystemer vedrørende klima, herunder om hvorvidt de offentliggør information om CO2-udledning, om de har målsætninger om at reducere CO2- udledningen, og information om selskabets mulige lobbyaktiviteter.

”Vi har et stort ansvar som forvaltere af medlemmernes pensioner. Vi skal skabe det bedst mulige langsigtede afkast, og være en ansvarlig investor. I dag er klima en faktor, som man bliver nødt til at forholde sig til som ansvarlig investor. Derfor arbejder vi systematisk på at kortlægge og handle på de risici, vi er eksponeret for”, siger Kirstine Lund Christiansen.

Pensionskassen vil over de næste måneder fortsætte arbejdet med at vurdere en række selskabers indsats set i forhold til Paris-aftalen. Det sker blandt andet ved at vurdere selskaber, som udvinder oliesand, energiselskaber samt selskaber, der producerer cement.

Læs også: Olieselskab vil offentliggøre klimadata efter pres

JØP og DIP meddeler, at dette arbejde kan føre til yderligere eksklusioner.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams