Pensionskasser ekskluderer CO2-intensive selskaber på grund af ny klimarisikoanalyse

Det er slut med investeringer i otte CO2-intensive selskaber, bl.a. ExxonMobil, Glencore og Chevron, i pensionskasserne JØP og DIP. Det er et af resultaterne af et arbejde med at analysere klimarisici.

CO2-tunge virksomheder får i fremtiden sværere ved at hive støttekroner hjem fra de danske pensionskasser JØP og DIP, der netop nu har valgt at ekskludere otte synedere på baggrund af ny risikoanalyse..

15.04.2019

CSR.dk

Her viste en scenarieanalyse af klimarelaterede finansielle risici, at selvom den overordnede risiko var lav, så var der områder, hvor der var behov for at vurdere enkeltselskaber, for at se på hvordan selskaberne arbejder med det klimaansvar, de har i forhold til Paris-aftalen.

Vurderingen har ledt til, at JØP og DIP har valgt at ekskludere otte selskaber, som man betegner som 'CO2-intensive':

”Vi har valgt at udvide vores eksklusionsliste med otte nye selskaber. Det er store virksomheder, men også virksomheder, som er blandt dem med det største CO2-aftryk i vores portefølje. Vi har gennemgået selskabernes indsats og plan for at håndtere deres negative påvirkning på klimaet og vurderet, at indsatsen ikke er tilstrækkelig”, siger Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i JØP og DIP.

De otte selskaber er ExxonMobil, Glencore, Chevron, Novatek, Sasol, Tatneft, AGL Energy og PetroChina.

Flere eksklusioner kan være på vej
Beslutningen om at ekskludere de otte selskaber bygger både på data fra eksterne konsulenter samt pensionskassernes egne vurderinger af selskabernes arbejde med at forebygge og håndtere deres negative påvirkning på klimaet.

Pensionskasserne har blandt andet vurderet kvaliteten af selskabernes ledelsessystemer vedrørende klima, herunder om hvorvidt de offentliggør information om CO2-udledning, om de har målsætninger om at reducere CO2- udledningen, og information om selskabets mulige lobbyaktiviteter.

”Vi har et stort ansvar som forvaltere af medlemmernes pensioner. Vi skal skabe det bedst mulige langsigtede afkast, og være en ansvarlig investor. I dag er klima en faktor, som man bliver nødt til at forholde sig til som ansvarlig investor. Derfor arbejder vi systematisk på at kortlægge og handle på de risici, vi er eksponeret for”, siger Kirstine Lund Christiansen.

Pensionskassen vil over de næste måneder fortsætte arbejdet med at vurdere en række selskabers indsats set i forhold til Paris-aftalen. Det sker blandt andet ved at vurdere selskaber, som udvinder oliesand, energiselskaber samt selskaber, der producerer cement.

Læs også: Olieselskab vil offentliggøre klimadata efter pres

JØP og DIP meddeler, at dette arbejde kan føre til yderligere eksklusioner.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

01.12.2025

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

01.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online