Pensionskasser ekskluderer CO2-intensive selskaber på grund af ny klimarisikoanalyse

Det er slut med investeringer i otte CO2-intensive selskaber, bl.a. ExxonMobil, Glencore og Chevron, i pensionskasserne JØP og DIP. Det er et af resultaterne af et arbejde med at analysere klimarisici.

CO2-tunge virksomheder får i fremtiden sværere ved at hive støttekroner hjem fra de danske pensionskasser JØP og DIP, der netop nu har valgt at ekskludere otte synedere på baggrund af ny risikoanalyse..

15.04.2019

CSR.dk

Her viste en scenarieanalyse af klimarelaterede finansielle risici, at selvom den overordnede risiko var lav, så var der områder, hvor der var behov for at vurdere enkeltselskaber, for at se på hvordan selskaberne arbejder med det klimaansvar, de har i forhold til Paris-aftalen.

Vurderingen har ledt til, at JØP og DIP har valgt at ekskludere otte selskaber, som man betegner som 'CO2-intensive':

”Vi har valgt at udvide vores eksklusionsliste med otte nye selskaber. Det er store virksomheder, men også virksomheder, som er blandt dem med det største CO2-aftryk i vores portefølje. Vi har gennemgået selskabernes indsats og plan for at håndtere deres negative påvirkning på klimaet og vurderet, at indsatsen ikke er tilstrækkelig”, siger Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i JØP og DIP.

De otte selskaber er ExxonMobil, Glencore, Chevron, Novatek, Sasol, Tatneft, AGL Energy og PetroChina.

Flere eksklusioner kan være på vej
Beslutningen om at ekskludere de otte selskaber bygger både på data fra eksterne konsulenter samt pensionskassernes egne vurderinger af selskabernes arbejde med at forebygge og håndtere deres negative påvirkning på klimaet.

Pensionskasserne har blandt andet vurderet kvaliteten af selskabernes ledelsessystemer vedrørende klima, herunder om hvorvidt de offentliggør information om CO2-udledning, om de har målsætninger om at reducere CO2- udledningen, og information om selskabets mulige lobbyaktiviteter.

”Vi har et stort ansvar som forvaltere af medlemmernes pensioner. Vi skal skabe det bedst mulige langsigtede afkast, og være en ansvarlig investor. I dag er klima en faktor, som man bliver nødt til at forholde sig til som ansvarlig investor. Derfor arbejder vi systematisk på at kortlægge og handle på de risici, vi er eksponeret for”, siger Kirstine Lund Christiansen.

Pensionskassen vil over de næste måneder fortsætte arbejdet med at vurdere en række selskabers indsats set i forhold til Paris-aftalen. Det sker blandt andet ved at vurdere selskaber, som udvinder oliesand, energiselskaber samt selskaber, der producerer cement.

Læs også: Olieselskab vil offentliggøre klimadata efter pres

JØP og DIP meddeler, at dette arbejde kan føre til yderligere eksklusioner.

- SDN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København