Pensions- og forsikringsbranchen donerer penge til anbragte børn

Børnehjælpsdagen har modtaget en donation på i alt 105.150 kroner af forsikringsmægleren Aon Denmark samt en række af deres partnere i pensions- og forsikringsbranchen

16.09.2009

CSR.dk

Børnehjælpsdagen, der til dagligt støtter de 15.000 anbragte børn og unge i Danmark samt det frivillige arbejde i landets børne- og ungdomsforeninger, har modtaget 105.150 kroner i støtte af den danske pensions- og forsikringsbranche. Pengene blev overrakt i fredags til Børnehjælpsdagens administrerende direktør, Jytte Tholstrup Svendsen, og Børnehjælpsdagens gode ven skuespiller Jonas Schmidt der bl.a. er kendt som flodhesten Dolph. Beløbet blev indsamlet fredag formiddag til Aon Denmarks årlige personale-dag.
"Jeg er meget taknemmelig for den anerkendelse og støtte, vi har fået. Ikke blot på et økonomisk plan, men også på et menneskeligt. Det er en stor fornøjelse at opleve det unikke fællesskab og hjertelige engagement, som Aon - og herunder Aons personaleforening - har formået at skabe blandt medarbejdere og partnere i den gode sags tjeneste", fortæller Børnehjælpsdagens direktør Jytte Tholstrup Svendsen.
De 105.150 kroner sikrer, at Børnehjælpsdagen kan skabe endnu flere gode oplevelser for anbragte børn og unge i Danmark. For eksempel kan børnene få opfyldt deres særlige ønsker via projektet Drømmebanken. Det er anden gang, at Aon Denmark og deres partnere i fællesskab har støttet Børnehjælpsdagen. Sidste år modtog Børnehjælpsdagen 100.000 kroner efter et lignende koncept. Aon Denmark har siden 2007 været Børnehjælpsdagens storsponsor.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

20.01.2026CSR.dk

Total Energies får grønt lys til at undersøge CO2-lagring i den danske Nordsø

19.01.2026CSR.dk

Miljøministeriet: Forbud er den mest effektive vej til rent drikkevand

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København