Pensions- og forsikringsbranchen donerer penge til anbragte børn

Børnehjælpsdagen har modtaget en donation på i alt 105.150 kroner af forsikringsmægleren Aon Denmark samt en række af deres partnere i pensions- og forsikringsbranchen

16.09.2009

CSR.dk

Børnehjælpsdagen, der til dagligt støtter de 15.000 anbragte børn og unge i Danmark samt det frivillige arbejde i landets børne- og ungdomsforeninger, har modtaget 105.150 kroner i støtte af den danske pensions- og forsikringsbranche. Pengene blev overrakt i fredags til Børnehjælpsdagens administrerende direktør, Jytte Tholstrup Svendsen, og Børnehjælpsdagens gode ven skuespiller Jonas Schmidt der bl.a. er kendt som flodhesten Dolph. Beløbet blev indsamlet fredag formiddag til Aon Denmarks årlige personale-dag.
"Jeg er meget taknemmelig for den anerkendelse og støtte, vi har fået. Ikke blot på et økonomisk plan, men også på et menneskeligt. Det er en stor fornøjelse at opleve det unikke fællesskab og hjertelige engagement, som Aon - og herunder Aons personaleforening - har formået at skabe blandt medarbejdere og partnere i den gode sags tjeneste", fortæller Børnehjælpsdagens direktør Jytte Tholstrup Svendsen.
De 105.150 kroner sikrer, at Børnehjælpsdagen kan skabe endnu flere gode oplevelser for anbragte børn og unge i Danmark. For eksempel kan børnene få opfyldt deres særlige ønsker via projektet Drømmebanken. Det er anden gang, at Aon Denmark og deres partnere i fællesskab har støttet Børnehjælpsdagen. Sidste år modtog Børnehjælpsdagen 100.000 kroner efter et lignende koncept. Aon Denmark har siden 2007 været Børnehjælpsdagens storsponsor.
-JR

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

23.03.2026CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

Annonce

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan omsætter Service By Larsen samfundsansvar til forretning i rengøringsbranchen

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København