Penge i CSR projekter

”Danskerne griber gerne til lommerne for at støtte arbejdet for en bedre verden. Men jeg tror også, at rigtig mange er trætte af at kaste penge efter en ansigtsløs modtager på den anden side af jorden uden nogen fornemmelse for, om det gør en forskel, eller deres bidrag drukner i administration.” Caspar Dich Dyssel er direktør og medstifter af Ecoeconomics A/S.

26.03.2009

CSR.dk

”Danskerne griber gerne til lommerne for at støtte arbejdet for en bedre verden. Men jeg tror også, at rigtig mange er trætte af at kaste penge efter en ansigtsløs modtager på den anden side af jorden uden nogen fornemmelse for, om det gør en forskel, eller deres bidrag drukner i administration.” Caspar Dich Dyssel er direktør og medstifter af Ecoeconomics A/S, der har som erklæret målsætning at gøre op med forestillingen om, at bæredygtighed, udviklingsarbejde, klima og andre begreber i samme boldgade, ikke er noget, man sparer eller tjener penge på. De mener tværtimod, at den bedste vej til at skabe forandringer på den lange bane er at skabe udviklingsprojekter, der også er en rigtig god forretning.

Teaktræer i Panama
På denne baggrund har Caspar og Ecoeconomics A/S forpagtet endnu et stykke land i Panama til et plantageprojekt. Og i tæt samarbejde med den lokale befolkning og myndighederne har de nu beplantet deres anden teaktræs-plantage – og otte nye er på vej. ”En stor del af lokalbefolkningen er tvunget til at medvirke til rovdriften på regnskoven for at forsørge deres familier som skovarbejdere. Ved i stedet at engagere dem i bæredygtig plantage-drift bidrager vi både til det regionale udviklingsarbejde og bevarelsen af den tropiske regnskov,” siger Caspar Dich Dyssel, men uden at pudse glorien. For det er bestemt også en motiverende faktor, at teaktræ er i meget høj kurs i bygge- og møbelindustrien, og det forventede afkast er en tidobling af investeringen på de 20 år, det tager, inden træerne er hugstmodne. ”Ja, det er en god forretning for os og vores investorer. Men det bliver de grønne gevinster jo ikke ringere af! Og vi mener faktisk, at det er sådanne projekter, der skal til, hvis der virkelig skal sættes skub i bæredygtige udviklingsprojekter verden over,” siger Caspar Dich Dyssel.

Bæredygtighed i blodet
Caspar er selv vokset op med humanitært arbejde helt inde på livet. Og han har set, hvor mange midler der skal til for at skabe varige forbedringer, og hvor lang tid det tager. ”Jeg er sikker på, folk er mere motiverede til at bidrage til noget velgørende, hvis de selv bliver en del af projektet og på den måde kan se og mærke forandringerne hele vejen – og som så oven i købet er en god forretning.” Caspar, Ecoeconomics A/S og lokalbefolkningen har allerede etableret deres anden teaktræs-plantage i Panama. 90 procent af dette projekt udbydes lige nu til eksterne investorer. ”Vi kan ikke forandre verden alene. Men det er vores håb og overbevisning, at vi kan starte en bølge af bæredygtige udviklingsprojekter, hvor god samvittighed går hånd i hånd med fornuftig økonomisk tænkning,” siger Caspar Dich Dyssel.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026CSR.dk

Nykredit misser 2025-mål for kønsdiversitet og møder kritik fra CBS-professor

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.