Penge i CSR projekter

”Danskerne griber gerne til lommerne for at støtte arbejdet for en bedre verden. Men jeg tror også, at rigtig mange er trætte af at kaste penge efter en ansigtsløs modtager på den anden side af jorden uden nogen fornemmelse for, om det gør en forskel, eller deres bidrag drukner i administration.” Caspar Dich Dyssel er direktør og medstifter af Ecoeconomics A/S.

26.03.2009

CSR.dk

”Danskerne griber gerne til lommerne for at støtte arbejdet for en bedre verden. Men jeg tror også, at rigtig mange er trætte af at kaste penge efter en ansigtsløs modtager på den anden side af jorden uden nogen fornemmelse for, om det gør en forskel, eller deres bidrag drukner i administration.” Caspar Dich Dyssel er direktør og medstifter af Ecoeconomics A/S, der har som erklæret målsætning at gøre op med forestillingen om, at bæredygtighed, udviklingsarbejde, klima og andre begreber i samme boldgade, ikke er noget, man sparer eller tjener penge på. De mener tværtimod, at den bedste vej til at skabe forandringer på den lange bane er at skabe udviklingsprojekter, der også er en rigtig god forretning.

Teaktræer i Panama
På denne baggrund har Caspar og Ecoeconomics A/S forpagtet endnu et stykke land i Panama til et plantageprojekt. Og i tæt samarbejde med den lokale befolkning og myndighederne har de nu beplantet deres anden teaktræs-plantage – og otte nye er på vej. ”En stor del af lokalbefolkningen er tvunget til at medvirke til rovdriften på regnskoven for at forsørge deres familier som skovarbejdere. Ved i stedet at engagere dem i bæredygtig plantage-drift bidrager vi både til det regionale udviklingsarbejde og bevarelsen af den tropiske regnskov,” siger Caspar Dich Dyssel, men uden at pudse glorien. For det er bestemt også en motiverende faktor, at teaktræ er i meget høj kurs i bygge- og møbelindustrien, og det forventede afkast er en tidobling af investeringen på de 20 år, det tager, inden træerne er hugstmodne. ”Ja, det er en god forretning for os og vores investorer. Men det bliver de grønne gevinster jo ikke ringere af! Og vi mener faktisk, at det er sådanne projekter, der skal til, hvis der virkelig skal sættes skub i bæredygtige udviklingsprojekter verden over,” siger Caspar Dich Dyssel.

Bæredygtighed i blodet
Caspar er selv vokset op med humanitært arbejde helt inde på livet. Og han har set, hvor mange midler der skal til for at skabe varige forbedringer, og hvor lang tid det tager. ”Jeg er sikker på, folk er mere motiverede til at bidrage til noget velgørende, hvis de selv bliver en del af projektet og på den måde kan se og mærke forandringerne hele vejen – og som så oven i købet er en god forretning.” Caspar, Ecoeconomics A/S og lokalbefolkningen har allerede etableret deres anden teaktræs-plantage i Panama. 90 procent af dette projekt udbydes lige nu til eksterne investorer. ”Vi kan ikke forandre verden alene. Men det er vores håb og overbevisning, at vi kan starte en bølge af bæredygtige udviklingsprojekter, hvor god samvittighed går hånd i hånd med fornuftig økonomisk tænkning,” siger Caspar Dich Dyssel.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom