Partnerskabspris til fødevareBanken og BRFkredit

Prisen for "Årets Partnerskab" blev 26. september uddelt ved Frivillighedens Dag 2014. Vinderne blev fødevareBanken og BRFkredit.

30.09.2014

CSR.dk

fødevareBanken og BRFkredit modtager prisen for "Årets partnerskab". Foto: BRFkredit..

Prisen ”Årets partnerskab” uddeles som en hyldest til de frivilligbårne projekter og initiativer, som borgere, foreninger og virksomheder i fællesskab stabler på benene til gavn for byen, samfundet og andre medborgere. I år løb fødevareBanken og BRFkredit med sejren.

fødevareBanken og BRFkredit vinder prisen for deres samarbejde omkring madspild og bedre mad til udsatte. fødevareBanken er en frivilligdrevet, non-profit forening, som modtager overskudsmad fra blandt andet supermarkeder. fødevareBanken modtager professionel støtte og vejledning fra BRFkredit, og det er her, det prisvindende samarbejde opstår.

Læs også: Dansk Supermarked i front for nyt madspildsprojekt

“Det er en virkelig stor cadeau til alle de mange frivillige, som lægger tid og kræfter i at gøre en forskel. Samtidig er det en vigtig anerkendelse af, hvordan erhvervslivet og frivillige kan arbejde frugtbart sammen”, siger Jesper Ingemann, kommunikationsansvarlig i fødevareBanken, i en pressemeddelelse.

fødevareBanken og BRFkredit var et ud af tre jury-udvalgte partnerskaber, som var nomineret til “Årets partnerskab”, og stemmerne er løbende blevet afgivet af alle interesserede. Til Frivillighedens Dag blev der også uddelt priser inden for kategorierne ” Årets frivillige københavner”, ”Årets sociale projekt”, ”Årets innovative projekt” og ”Årets socialøkonomiske projekt”.

-KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

29.05.2026CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark