Parisaftalen er trådt i kraft

Med effekt fra i dag er sidste års store klimaftale fra Paris trådt i kraft, blot tre dage inden COP22 bliver indledt i Marokko. ”Tid til både fejring og realitetstjek”, siger nøglepersoner.

Parisaftalen, der skal begrænse den globale temperaturstigning mest muligt, er i dag trådt juridisk i kraft. Foto: Flickr/NOAA National Ocean Service.

04.11.2016

CSR.dk

Sådan indleder Executive Secretary for FN’s klimaråd, UNFCCC, Patricia Espinosa og Salaheddine Mezouar, der er præsident for COP22 og udenrigsminister i Marokko, en udtalelse i anledning af, at Parisaftalen, der blev indgået ved COP21 i den franske hovedstad for et lille år siden, i dag træder officielt i kraft.

Det betyder, at alle de (indtil videre) 97 lande, herunder Danmark, der nationalt ratificeret aftalen, nu er juridisk forpligtede til at overholde den. Det vækker naturligt nok glæde hos de to afsendere, der dog samtidig maner til besindighed og fortsat engagement.

”Aftalen er utvivlsomt et historisk vendepunkt for menneskets samlede indsats for at forene den politisk, økonomiske og sociale vilje fra regeringer, byer, regioner, borgere, virksomheder og investorer for at overkomme den eksistentielle trussel fra klimaforandringerne. Samtidig skal vi nu se fremad med nøgtern beslutsomhed og fornyet vilje i forhold til den forestående opgave”, skriver de.

Tidsperspektivet skaber nemlig et vist pres. Udledningen af drivhusgasser falder således ikke på globalt plan endnu, og det er et forhold COP22 i Marrakech, der starter på mandag, skal forholde sig til. På den baggrund understreger de to, at det er nu, at politik, teknologi og finanser skal spille sammen ude i virkeligheden, hvis temperaturmålene fra Paris skal blive indfriede.

Fokus og finansiering
Herhjemme er energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) glad for, at aftalen nu træder i kraft, men siger samtidig, at den ikke nok i sig selv, hvis klimaforandringerne for alvor skal bekæmpes.

”Det er en langt større opgave, som ikke blot tæller politikere og forskere, men [også kræver] at vi alle sammen tænker klimaet mere ind i den måde, vi lever på i hverdagen. Vores tilværelse bliver ikke ændret drastisk fra den ene dag til den anden, blot fordi klimaaftalen træder i kraft. Men det betyder, at der kommer et dansk og internationalt fokus på, hvordan vi kan reducere udledningen af drivhusgasser,” siger han til DR.

Det fokus handler i høj grad om finansiering, understreger Patricia Espinosa og Salaheddine Mezouar. Til en start forventer de to således, at ”verdens udviklede lande” lægger sig fast på vej, der kan ”materialisere 100 mia. dollars om året frem mod 2020” for at understøtte klimatiltag i den øvrige del af verden.

Læs også: Danmark skifter kurs: 2025-plan gør op med 25 års CO2-dyk

Derudover påpeger de, at endnu større summer, op mod 7 billioner dollars (næsten 50.000 mia. kr) skal ’reallokeres’ for at opnå en bæredygtig udvikling og et skifte til en low carbon og modstandsdygtig verdensøkonomi. Og som de afslutningsvis bemærker:

”Parisaftalens fundament er solidt, og andre centrale dele af menneskehedens nye hjem er ved at tage form. Men vi kan ikke hvile os før taget er på plads”.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København