Papirforbruget i Gladsaxe halveret

På fire år er papirforbruget i Gladsaxe Kommune mere end halveret. I 2003 brugte administrationen over 12 millioner stykker papir. I 2007 var forbruget faldet til det halve. Årsagen er en kombination af omtanke og en satsning på at digitalisere så mange arbejdsgange i kommunen som muligt.

07.04.2008

CSR.dk

Gladsaxe Kommune besluttede fra 1. januar 2008 at vinke farvel til de gammeldags papirtrykte lønsedler. I stedet modtager de cirka 8.000 kommunalt ansatte nu deres løninformationer via e-boks. Da Gladsaxe Kommune i 2004 besluttede at reducere papirforbruget, blev der sat en kampagne i gang, der skulle gøre de ansatte opmærksomme på, hvor meget papir, de brugte; hvor meget de kopierede osv. De forskellige tiltag har altså ført til den markante papirbesparelse.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle