"Pakkenaboer" skal reducere onlinehandelens klimaaftryk

Når vi i stor stil gør brug af onlinehandel, sætter særligt transporten af varerne store klimaaftryk. Et nyt koncept skal begrænse CO2-udledningen ved pakkelevering.

Det sætter store klimaaftryk, når pakker leveres direkte til døren. Arkivfoto..

19.12.2019

CSR.dk

En analyse om nethandel fra Foreningen for Dansk Internethandel (FDIH) afslører, at 15 procent af danskerne handler online hver uge, og 29 procent gør det samme flere gange om måneden. Kun seks procent handler aldrig online.

Desværre er danskerne ikke i særlig høj grad opmærksomme på, at transporten ved onlinehandel er en enorm klimabelastning.

Særligt den del af transporten, hvor pakkerne skal leveres direkte til kundens dør så hurtigt som muligt, også kaldet last mile, er en klimasynder og står for 60 procent af CO2-udledningen ved en levering. Det skriver Politiken.

Af FDIH’s analyse fremgår det, at det vigtigste kriterie for danskerne, når det kommer til at hente pakker bestilt online er, at det skal være nemt. Kun én procent af de adspurgte er interesserede i, om leveringsmetoden er bæredygtig.

Privat pakkeshop tættere på kunderne
Det skal der laves om på. Netbutikken Zalando har regnet ud, at hvis man kan få kunderne til at hente deres pakker i en pakkeshop frem for at få dem leveret direkte til døren, kan man spare 50 gram CO2 per pakke.

For at gøre det nemmere for danskerne at hente pakkerne i stedet for at få dem leveret, blev konceptet ”pakkenabo” - udarbejdet af Zalando, PostNord og Homerr - indført i sommeren 2019.

Her kan private oprette en pakkeshop, som har den fordel at onlinekunder ikke skal køre langt for at samle deres pakker op, hvilket gør det mere attraktivt at vælge den løsning i stedet for at få dem leveret i eget hjem. 

Læs også: Modevirksomhed vil installere solceller på logistikcentre

Dermed sparer man på CO2-udledningen, som var Zalandos ønske fra start.

- SMP

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense