På Møn bliver bolcherne grønnere

Erhvervshuset Sjælland har hjulpet Møn Bolcher med ESG-arbejdet og øget bæredygtigheden i produktionen. De er imidlertid ikke et unikum, men en del af en bred bæredygtighedstrend.

Foto: 123rf.com

07.01.2025

CSR.dk

Hos Møn Bolcher er grønne bolcher ikke blot en smagsvariant, men nu en integreret del af kernen i produktionen.

Udviklingen er blevet hjulpet på vej af Erhvervshuset Sjælland. De oplever et stigende behov fra virksomheder for at strukturere deres ESG-indsatser. Flere kunder og samarbejdspartnere efterspørger dokumentation og synlighed omkring bæredygtighed. Samtidig introduceres der løbende nye standarder og krav.

Denne udvikling afspejler en bredere tendens i erhvervslivet. ESG ses ikke længere blot som et konkurrenceparameter, men som en nødvendighed for at sikre vækst og markedsadgang.

Møn Bolcher er et eksempel på en virksomhed, der har arbejdet målrettet med ESG. Med hjælp fra Erhvervshus Sjælland har virksomheden fået en struktureret tilgang til deres grønne omstilling. 

Virksomheder som Møn Bolcher, der arbejder målrettet med ESG, oplever ofte øget interesse fra både kunder og investorer. Dette skaber grundlag for fremtidig vækst og en styrket markedsposition.

I takt med at flere virksomheder udvider og diversificerer deres produktportefølje, spiller bæredygtighed en central rolle i værdikæden. Ved at følge denne trend positionerer virksomheder sig stærkere i markedet og bidrager samtidig aktivt til den grønne omstilling.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.08.2026CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

20.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup