Overgangsalder bliver bedre med vejledning

I Danicas pilotprojekt om overgangsalder er konklusionen entydig: Der er markante forbedringer i livskvaliteten for deltagere, der har fået professionel hjælp til at håndtere overgangsaldergener. Så man f.eks. undgår, at kvinder søger psykologhjælp på grund af stress, som i virkeligheden handler om overgangsalder. Et nyt pilotprojekt blandt kvinder i overgangsalderen fra pensions- og forsikringsselskabet Danica, viser

Rikke Nøglebæk er chef for sundhedsløsninger i Danica.. Foto: Anders Dall, Danica

19.05.2026

CSR.dk

Over halvdelen af alle kvinder bliver ramt af alvorlige symptomer i forbindelse med overgangsalderen som hedeture, hukommelsestab og humørsvingninger.

Desværre er mange kvinder uvidende om, hvad der sker med deres krop, hvilket kan resultere i, at symptomerne forveksles med stress eller andre belastningsreaktioner. Ifølge undersøgelser mangler én ud af tre kvinder viden om overgangsalderen, hvilket understreger behovet for professionel vejledning.

Derfor har Danica udført et pilotprojekt om overgangsalder, hvor kvinder i alderen 40-55 år er blevet screenet og tilbudt individuel, målrettet, professionel hjælp ud fra deres symptomer, herunder forståelse for deres symptomer og hjælp til at tilpasse hverdagen ved en sygeplejerske, psykologforløb og/eller hjælp ved en gynækolog.

140 kvinder i overgangsalderen har deltaget i projektet, og deres trivsel er steget markant. 34,3 pct. af kvinderne var sygemeldt, da forløbet gik i gang. Ved forløbets afslutning var det kun 7,7 pct. som fortsat var sygemeldte.

"Det er første gang, jeg ser så markant en forbedring af trivsel, og jeg kan næsten ikke få armene ned. Det her projekt viser, hvor meget mere vi som samfund kan gøre for kvinder i overgangsalderen. Alt for mange kvinder lider i stilhed og prøver at få hverdag og arbejdsliv til fortsat at hænge sammen, når de selv hænger i laser. Det vil vi i Danica gerne ændre på, for med den rette hjælp i tide, så kan man få det markant bedre," siger Rikke Nøglebæk, chef for sundhedsløsninger hos Danica.

Markant bedre trivsel

Når man måler kvindernes WHO5-score, som er Sundhedsstyrelsens målestok for trivsel, så er kvinderne gået fra en gennemsnitlig score på 30,5 til en gennemsnitlig score på 64,3 efter forløbet. Ifølge skalaen, så stræber man efter en score over 50.

Kvinderne i projektet er med andre ord gået fra at være i stor risiko for depression eller stress til ikke længere at være i risiko.

”Vi kan se, at mange af kvinderne i projektet rækker ud efter psykologhjælp, fordi de føler, de er stressede på arbejde, eller fordi de har problemer i parforholdet. Men faktum er, at mange af deres udfordringer stammer fra overgangsalderen. Det kan faktisk være så indgribende i vores liv, at det kan være svært at se eller vide, hvad generne skyldes. Men de her resultater giver håb for, at vi forhåbentligt kan hjælpe flere, så nu kigger vi  nærmere på, hvordan vi kan bruge resultaterne fra projektet til at udvikle vores sundhedstilbud,” forsætter Rikke Nøglebæk.

Danica var det første pensionsselskab i Danmark, der tilbage i 2024 lancerede et rådgivningskoncept til kunder om overgangsalder.

/ehs

Fakta om pilotprojektet

  • Deltagerene var 140 kvinder med en gennemsnitsalder på 47 år.
  • Kvinder i alderen 40-55 år, der har meldt om mistrivsel til deres sundhedsforsikring i Danica, er blevet tilbudt at være en del af projektet.
  • Kvinderne har udfyldt et spørgeskema, hvorefter en sygeplejerske som tovholder har vurderet relevante sundhedstilbud f.eks. målrettede forløb ved sygeplejerske, psykologforløb og/eller konsultation hos en gynækolog med henblik på at vurdere relevansen af hormonbehandling.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus