Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

Virksomheder risikerer at miste blåstemplingen af deres klimamål, når SBTi’s nye udkast til klimastandarder bliver vedtaget. Samtidig indføres en vis fleksibilitet i arbejdet med scope 3.

Foto: Dansk Standard

04.06.2025

CSR.dk

Science Based Targets initiative (SBTi), klimastandarden der fungerer som pejlemærke for virksomheders CO2-reduktioner, har sendt et nyt standardudkast i høring. Og ifølge eksperter bliver det både sværere og lettere at få klimamål godkendt, afhængig af hvor langt man allerede er i sin grønne omstilling.

”Skruen bliver strammet. Det bliver ikke nemmere for virksomhederne at kunne leve op til SBTi’s mål med dette standardudkast, men det bliver mere fleksibelt, hvordan man reducerer udledningerne”, siger Joachim Marc Christensen, chef for klima og miljø under UN Global Compact Network Danmark, til Finans.

Det nye udkast skærper især kravene til scope 1 og 2; altså udledninger fra virksomhedens egen drift og energiforbrug. Her skal virksomheder nu opstille separate mål for hver scope-kategori og samtidig inkludere både markeds- og lokationsbaserede beregninger for scope 2. Samtidig begrænses muligheden for at anvende grønne certifikater kraftigt.

Kravene til dokumentation skærpes også: Virksomheder skal fremover årligt dokumentere deres klimaindsats, og målene justeres løbende afhængigt af de faktiske fremskridt.

Mest markant bliver kravet om langsigtede klimamål for større virksomheder. De vil fremover være forpligtet til at opstille konkrete net zero-mål frem mod 2050. Dertil kommer, at alle væsentlige emissionskilder i værdikæden, altså scope 3, skal indgå i klimamålene, hvis de udgør mere end fem procent af den samlede udledning.

Men der er også en åbning i udkastet: SBTi lægger op til, at virksomheder under visse betingelser kan bruge klimakreditter i scope 3. Det markerer en lempelse i forhold til tidligere krav om direkte CO2-reduktioner.

SBTi’s nye krav

SBTi lægger i et udkast til en ny standard op til en række ændringer i de nuværende krav til virksomhederne:

  • Virksomheder med mere end 250 medarbejdere og en nettoomsætning på mere end 50 mio. euro skal sætte net zero-mål. I dag tillader man virksomheder at sætte mål fem til 10 år ud i fremtiden.
  • Virksomhederne skal fremover sætte individuelle klimamål for scope 1 og 2. Oven i det skal de have både lokationsbaserede og markedsbaserede mål for scope 2, hvor de fleste i dag kun har en af delene.
  • Virksomheder må kun bruge certifikater på grøn strøm til at opnå deres markedsbaserede scope 2-mål. De skal dog kunne dokumentere klimaeffekten af den grønne strøm.
  • Certifikaterne må slet ikke bruges til at opnå det lokationsbaserede mål.
  • Virksomhederne skal fremover sætte mål for samtlige store emissionskilder i værdikæden, scope 3. Det vil sige alle emissionskilder, der repræsenterer mere end 5 pct. af virksomhedens samlede udledning.
  • Virksomhederne skal fremover dokumentere deres klimaindsats hvert år, lig rapporteringen under CSRD.
  • Virksomhedernes klimamål vil blive justeret løbende, alt efter om virksomheden er foran eller bagud i forhold til de CO2-reduktioner, de skal gennemføre.

Kilde: Finans

Danske virksomheder står over for en stresstest

Udkastet mødes med blandede reaktioner i erhvervslivet. 287 danske virksomheder har i dag SBTi-godkendte klimamål, herunder industrigiganten Danfoss. Her vurderer man, at de skærpede krav kan styrke den grønne konkurrenceevne snarere end at afskrække virksomheder.

”At SBTi nu anerkender, at reduktion af emissioner og energieffektivitet skal komme først, er et vigtigt skridt, der støtter den konkurrencedygtige dekarbonisering”, siger Victor Gancel, leder for klima og dekarbonisering i Danfoss, til Finans.

Han ser den kommende standard som en stresstest for virksomhederne, men ikke som et benspænd. Gancel forventer ikke et stort frafald af virksomheder, der opgiver deres klimamål. Han peger på, at SBTi med den nye standard også tilbyder en vis fleksibilitet, især for dem der kæmper med scope 3.

Joachim Marc Christensen ser dog anderledes på det fremtidige engagement i SBTi. Ifølge ham vil der være virksomheder, som ikke kan leve op til kravene og derfor vil være nødt til at trække sig. 

Særligt mindre virksomheder med begrænsede ressourcer og uden fuldt overblik over værdikædens CO2-aftryk risikerer at ryge ud, når kravene til dokumentation og målstrukturer strammes.

Standardudkastet er i høring frem til 1. juni. SBTi anbefaler, at virksomheder begynder at forberede sig på den nye version allerede nu med henblik på implementering i 2027.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online