Få danskere vælger grønne pensionsordninger

Langt de fleste danskere vælger fortsat traditionelle pensionsprodukter fremfor grønne alternativer. Velliv peger på, at verdenssituationen med krig og geopolitisk uro har skubbet klimaet ned ad danskernes prioriteringsliste.

29.10.2025

CSR.dk

For fem år siden lancerede flere danske pensionsselskaber grønne alternativer til den klassiske pensionsopsparing. Men i dag er det kun en lille andel af kunderne, der aktivt vælger at investere bæredygtigt. Hos pensionsselskabet Velliv placeres omkring syv procent af de månedlige pensionsindbetalinger i det bæredygtige produkt Vækstpension Aftryk.

"For fem år siden var klimainvesteringer på alles læber. Nu er det forsvarsinvesteringerne, der fylder”, siger Ulla Benediktson, chef for bæredygtige investeringer i Velliv, til Berlingske.

Ifølge selskabet skyldes den begrænsede interesse, at verdenssituationen med krig og geopolitisk uro har skubbet klimaet ned ad danskernes prioriteringsliste. Den grønne dagsorden lever i skyggen af ufred, og flere kunder fokuserer i stedet på økonomisk stabilitet og sikkerhed.

Grønne investeringer kan stadig give solide afkast på lang sigt

Selvom efterspørgslen er lavere end forventet, fastholder Velliv troen på, at grønne investeringer både kan bidrage til den grønne omstilling og give fornuftige afkast.

I 2024 gav Vellivs bæredygtige produkt et afkast på 11,1 procent for kunder med middel risiko, hvilket er tæt på selskabets traditionelle investeringsprodukt. Det bekræfter ifølge Benediktson, at grønne investeringer ikke nødvendigvis betyder dårligere økonomiske resultater.

Hos Velliv forventer man, at interessen for grønne pensionsprodukter igen vil vokse, når verdenssituationen stabiliserer sig, og klimaet vender tilbage som en central dagsorden.

"Vi er langsigtede investorer. Hvis vi ønsker en verden også fremadrettet, så er vi nødt til at balancere afkast og ansvarlighed," sagde Ulla Benediktson til Berlingske.

- lhs

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.10.2025CSR.dk

Få danskere vælger grønne pensionsordninger

29.10.2025CSR.dk

Betonproducent reducerer CO2-udledning med 22 procent på tværs af sortimentet

28.10.2025CSR.dk

Organisationer: Lokale energifællesskaber skal løfte den grønne omstilling

27.10.2025MäRK

Sponseret

ESG – fra ambition til handling

27.10.2025CSR.dk

Er der stadig brug for nye ESG-kompetencer? Svaret er ja

27.10.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-krav har bare flyttet sig fra lovgivning og ud i markedet

27.10.2025CSR.dk

Danske virksomheder køber i stigende grad ind med omtanke for miljøet

24.10.2025SustainBusiness

Sponseret

ESG og bæredygtighed skal integreres i salgsorganisationen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

29.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

30.10.2025

Tid

08:30

Sted

Esbjerg

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup