Opsigtsvækkende tilbagegang i andelen af kvinder i toppen

Andelen af kvindelige administrerende direktører går tilbage for private virksomheder med flere end 250 ansatte. Det viser en analyse fra Tænketanken EQUALIS, hvor adm. direktør Gine Maltha Kampmann kalder de nye tal for opsigtsvækkende.

10.03.2025

CSR.dk

Fire procentpoint. Så meget er andelen af kvindelige administrerende direktører i virksomheder med mere end 250 ansatte gået tilbage siden sidste år.

Det viser en analyse fra den uafhængige tænketank EQUALIS, der udkommer i forlængelse af tænketankens årlige Diversitetsbarometer.

I dag er 21 procent af de administrerende direktører i virksomheder med flere end 250 ansatte kvinder. I 2024 var tallet 25 procent.

”De seneste år har netop de store virksomheder drevet den største udvikling mod lige kønsrepræsentation i toppen. Derfor er det er en opsigtsvækkende tendens, at udviklingen i år er erstattet af tilbagegang” siger Gine Maltha Kampmann, der er adm. direktør i Tænketanken EQUALIS.

I analysen ses der også på de regionale forskelle, og her står det klart, at det primært er virksomheder i Hovedstaden, der bidrager til tilbagegangen, imens virksomheder i de øvrige regioner hverken har fået flere eller færre kvinder på administrerende direktørposter det seneste år.

Også denne tendens er overraskende, påpeger Gine Maltha Kampmann.

”Netop virksomheder i Hovedstaden er blevet rost for at være progressive og gå forrest i jagten på mere diversitet i toppen. Men tallene her viser os, at vi ikke må have blind tro på, at visse segmenter af virksomheder kommer til at skabe den kønsdiversitet, vi behøver for at sikre Danmarks innovations- og konkurrenceevne i fremtiden”.  

Bekymrende udvikling

Professor i nationaløkonomi ved Aarhus Universitet Nina Smith kalder udviklingen bekymrende.

”Vi kan ikke holde til at miste så meget lederpotentiale, som vi gør i Danmark i disse år. Udviklingen står generelt stille og går, som vi ser her, sågar tilbage enkelte steder. Derfor er det nødvendigt, at vi får en langt mere målrettet og seriøs indsats blandt danske virksomheder for at sikre mere diversitet på ledelsesgangene”, siger hun.

Blandt virksomheder med mellem 50 og 250 ansatte står udviklingen stille. Her er andelen af kvinder i administrerende direktørstillinger 17 procent, ligesom den var sidste år. Ifølge Tænketanken EQUALIS er det oplagt at undersøge nærmere, hvad der skaber udsving eller stilstand i kønssammensætningen i ledelseslagene i landets virksomheder.

”Vi bliver nødt til at blive klogere på årsagerne til, at pendulet svinger den ene og den anden vej. Kun når vi har den nødvendige viden, kan vi lave de rigtige løsninger for at vende udviklingen”, siger Gine Maltha Kampmann.

/EHS

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025BSR

Sponseret

Earth Day: Centering Health Equity in Climate Action

24.04.2025Red Barnet

Sponseret

Partnerskab med socialt ansvar: Brøndby IF og Red Barnet viser vejen

10.04.2025Læger uden Grænser

Sponseret

Partnerskaber med Læger uden Grænser kan styrke den globale sundhed

08.04.2025CSR.dk

Kampagne vil gøre op med giftig alkoholkultur

08.04.2025Lübech Living ApS

Sponseret

De bedste 15.000 kr. Lübech Living har brugt

04.04.2025CSR.dk

Naturfrisk Group kan se at Cola-boykot rammer B2B-markedet senere: Restauranter og caféer ser mod alternativer

28.03.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Hjælp til familier, der har børn med livstruende sygdomme

28.03.2025CSR.dk

Fra frontløber til bundplads: Lego ramt af Trump-chok?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle