OL i Paris planlægger efter opdateret ISO-standard for bæredygtighed

En ny udgave af standarden for bæredygtighed i event- og mødebranchen, ISO 20121 og benyttes i planlægningen af de olympiske lege.

25.04.2024

CSR.dk

Bæredygtighed fylder i alle brancher også event- og mødebranchen, hvor store såvel som små begivenheder inden for erhverv, politik, sport og kultur bruger ressourcer og sætter et aftryk på omverdenen.

En af de helt store begivenheder er de olympiske lege (OL). Den Olympiske Komité har siden OL i London i 2012, hvor de for første gang implementerede ISO 20121 – den internationale standard for bæredygtighed i event- og mødebranchen, arbejdet videre med integration af bæredygtighed i planlægning og afvikling af alle olympiske lege. 

I år er det Paris, der har værtskabet, og den opdaterede udgave af standarden er netop lanceret og klar til at blive anvendt på sommerens OL i den franske hovedstad. 

Målet med revisionen af ISO 20121 har været at sikre, at standarden er opdateret ift. nutidens krav til bæredygtighed. Den nye udgave har især skruet op for vigtigheden af at agere på klimaforandringer og sikre menneskerettigheder. 

Danske deltagere i udviklingsarbejdet har fokus på hvordan 

Den Olympiske Komité har spillet en aktiv rolle i revisionsarbejdet, der er udført af aktører i event- og mødebranchen fra hele verden. Også fra Danmark. Her har seks danske organisationer været med i arbejdet, hvor de særligt har fokuseret på formuleringer, der fremmer bedst mulige praksis ift. de forskellige konkrete bæredygtighedselementer, som standarden omfatter. Der har også været fokus på at gøre standarden mere tilgængelig for aktørerne på tværs af branchen. 

”Vores branche er kompleks med mange aktører, heriblandt mange små og mellemstore spillere. Jeg oplever, at der er et stort ønske om at arbejde seriøst med alle bæredygtighedens aspekter, men mange er i tvivl om hvordan. Her er standarden ISO 20121 – der er udviklet af et internationalt standardiseringsorgan sammen med branchens aktører – et uvurderligt redskab til at fremtidssikre alle i værdikæden omkring møder og events, uanset virksomhedens størrelse,” uddyber forpersonen for det danske udvalg, Ulrika Mårtensson, ejer af BeeSustain Aps. 

Åbent for alle

De danske organisationer fortsætter nu samarbejdet i standardiseringsudvalget bl.a. med fokus på at sikre, at alle aktører i værdikæden ved, hvordan standarden kan hjælpe med at imødekomme stigende krav til bæredygtighed.

Alle danske virksomheder og organisationer med interesse for området har mulighed for at deltage i det danske udvalg. Læs mere om, hvordan udvalgsarbejdet fungerer, og hvordan man kan lære mere af hinandens erfaringer og i højere grad udbrede de gode løsninger i event- og mødebranchen her.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Nyt år – nye strategier? Husk også scenarierne!

29.01.2026CSR.dk

Grundfos: Erhvervslivet skal tage ansvar for at sikre fremtidens vand

28.01.2026CSR.dk

Ny emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder gennem ny regulering

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn