OL i Paris planlægger efter opdateret ISO-standard for bæredygtighed

En ny udgave af standarden for bæredygtighed i event- og mødebranchen, ISO 20121 og benyttes i planlægningen af de olympiske lege.

25.04.2024

CSR.dk

Bæredygtighed fylder i alle brancher også event- og mødebranchen, hvor store såvel som små begivenheder inden for erhverv, politik, sport og kultur bruger ressourcer og sætter et aftryk på omverdenen.

En af de helt store begivenheder er de olympiske lege (OL). Den Olympiske Komité har siden OL i London i 2012, hvor de for første gang implementerede ISO 20121 – den internationale standard for bæredygtighed i event- og mødebranchen, arbejdet videre med integration af bæredygtighed i planlægning og afvikling af alle olympiske lege. 

I år er det Paris, der har værtskabet, og den opdaterede udgave af standarden er netop lanceret og klar til at blive anvendt på sommerens OL i den franske hovedstad. 

Målet med revisionen af ISO 20121 har været at sikre, at standarden er opdateret ift. nutidens krav til bæredygtighed. Den nye udgave har især skruet op for vigtigheden af at agere på klimaforandringer og sikre menneskerettigheder. 

Danske deltagere i udviklingsarbejdet har fokus på hvordan 

Den Olympiske Komité har spillet en aktiv rolle i revisionsarbejdet, der er udført af aktører i event- og mødebranchen fra hele verden. Også fra Danmark. Her har seks danske organisationer været med i arbejdet, hvor de særligt har fokuseret på formuleringer, der fremmer bedst mulige praksis ift. de forskellige konkrete bæredygtighedselementer, som standarden omfatter. Der har også været fokus på at gøre standarden mere tilgængelig for aktørerne på tværs af branchen. 

”Vores branche er kompleks med mange aktører, heriblandt mange små og mellemstore spillere. Jeg oplever, at der er et stort ønske om at arbejde seriøst med alle bæredygtighedens aspekter, men mange er i tvivl om hvordan. Her er standarden ISO 20121 – der er udviklet af et internationalt standardiseringsorgan sammen med branchens aktører – et uvurderligt redskab til at fremtidssikre alle i værdikæden omkring møder og events, uanset virksomhedens størrelse,” uddyber forpersonen for det danske udvalg, Ulrika Mårtensson, ejer af BeeSustain Aps. 

Åbent for alle

De danske organisationer fortsætter nu samarbejdet i standardiseringsudvalget bl.a. med fokus på at sikre, at alle aktører i værdikæden ved, hvordan standarden kan hjælpe med at imødekomme stigende krav til bæredygtighed.

Alle danske virksomheder og organisationer med interesse for området har mulighed for at deltage i det danske udvalg. Læs mere om, hvordan udvalgsarbejdet fungerer, og hvordan man kan lære mere af hinandens erfaringer og i højere grad udbrede de gode løsninger i event- og mødebranchen her.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

26.05.2026CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart