Odense sætter pris på bæredygtighed

Indtil slutningen af januar efterspørger Odense Bæredygtighedsråd kandidater til Odense Bæredygtighedspris 2013.

Odense Bæredygtighedsråd efterspørger kandidater til Odense Bæredygtighedspris 2013, som gives til et bæredygtigt initiativ i Odense. Ved indstilling til prisen skal kandidaterne bruge et værktøj, som er udformet som et puslespil med brikker i tre farver, der illustrerer den sociale, økonomiske og miljømæssige bæredygtighed. Foto: Odense Bæredygtighedsråd.

16.12.2013

CSR.dk

Senest den 27. januar kan odenseanske virksomheder, organisationer, personer eller initiativer, indstilles til Odense Bæredygtighedsråds pris, der gives til initiativer, som er gennemtænkt i forhold til de tre elementer i begrebet bæredygtighed: Sociale forhold, økonomi og miljø. 

Det kan være initiativer, hvor der er sundhed, ligestilling, frivilligt arbejde eller andre sociale emner på dagsordenen. Hvor den økonomiske profil er sund og langsigtet. Hvor der tænkes miljø, så for eksempel CO2-udledning eller forbrug af ressourcer bliver nedbragt. I det optimale projekt er der tænkt på tværs af alle tre elementer af bæredygtighed.

Bæredygtighedsprisen har til formål at skabe øget opmærksomhed om bæredygtighed i Odense herunder at opfordre forskellige aktører i byen til at starte bæredygtige initiativer - eller gøre eksisterende initiativer mere bæredygtige.

Kandidater skal samle puslespil
Ved indstilling til prisen skal kandidaterne bruge et værktøj, som er udformet som et puslespil med brikker i tre farver, der illustrerer den sociale, økonomiske og miljømæssige bæredygtighed.

Værktøjet med brikkerne er en simpel og konkret måde at arbejde med bæredygtighed på, fortæller Anker Boye, der er formand for Odense Bæredygtighedsråd:

”Vi vil jo gerne give byens aktører gode muligheder for at udvikle bæredygtige initiativer, og her er værktøjet, som er lige til at gå til”, siger Anker Boye. 

Han fortæller videre, at man for at søge prisen, skal have taget stilling til samtlige brikker i værktøjet og vurdere, hvilke af brikkerne der er relevante at få med i den bæredygtige løsning.

Det er muligt at indstille både sig selv og andre kandidater til Odense Bæredygtighedspris. Bæredygtighedsrådets formand Anker Boye vil uddele prisen inklusiv diplom og en gave den 27. marts 2014 i Festsalen på Odense Rådhus.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online