Nyt videnscenter skal sætte skub i byggebranchens CO2-reduktion

Gennem et nyt videnscenter skal byggebranchen hjælpes med at blive klar til kommende krav til byggeriets CO2-aftryk, der indføres i bygningsreglementet fra 2023.

Det nye videnscenter skal klæde byggebranchen på til en grønnere fremtid. Arkivfoto..

10.01.2022

CSR.dk

Byggebranchen er stadig på listen over de mest CO2-tunge sektorer i samfundet, og derfor er der rig mulighed for at sætte branchen under loop, når det kommer til en reduktion af udledningen.

Den ambition skal et nyt videnscenter være med til at indfri. Gennem en politisk aftale er der derfor de næste to år afsat 11,4 millioner kroner til et Videnscenter om bygningers klimapåvirkninger.

Videnscenteret skal styrke byggebranchens viden om og kompetencer i at gennemføre vurdering af et byggeris klimaaftryk. Opgaven med at etablere og drive videnscenteret blev udbudt i efteråret 2021.

Læs også: Grønne byggematerialer findes, men ingen køber dem

Og vinderen af udbuddet blev VCBK Group 2022, der består af Teknologisk Institut, Primetime P/S, BUILD (Aalborg Universitet), Green Building Council og We Build Denmark. 

Ifølge indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad (S) vil videnscenteret være i trygge hænder, når det igangsættes af udbudsvinderen.

”Etableringen af Videnscenteret er et vigtigt led i modningen af byggeriets virksomheder til de kommende klimakrav, hvor Videnscenteret skal bistå byggebranchen i at opbygge de nødvendige færdigheder. VCBK Group besidder en kombination af stærk faglig viden og bred indsigt i virksomheders virke fra tegnestue til byggeplads. Det gør dem til en stærk partner, og jeg ser frem til at følge arbejdet de kommende år”, siger han.

Læs også: Klimaregnskab giver totalentreprenør bæredygtigt overblik

Også Thilde Frugergaard Astrup, der vil være videnscenterets kommende leder, glæder sig til at komme i gang med arbejdet.

”Vi er utroligt glade for, at Bolig- og Planstyrelsen har valgt vores konsortium til at drive videnscenteret. Vi går en spændende tid i møde, og vi glæder os til gennem formidlings- og udviklingsaktiviteter at klæde byggebranchen på til indførelsen af de nye krav”.

Det forventes, at videnscenteret blandt andet skal levere en massiv informationsindsats om klimakravet til byggebranchen og sikre, at der uddannes undervisere til kompetenceopbygning. 

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.09.2026DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

21.09.2026CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense