Nyt videnscenter skal sætte skub i byggebranchens CO2-reduktion

Gennem et nyt videnscenter skal byggebranchen hjælpes med at blive klar til kommende krav til byggeriets CO2-aftryk, der indføres i bygningsreglementet fra 2023.

Det nye videnscenter skal klæde byggebranchen på til en grønnere fremtid. Arkivfoto..

10.01.2022

CSR.dk

Byggebranchen er stadig på listen over de mest CO2-tunge sektorer i samfundet, og derfor er der rig mulighed for at sætte branchen under loop, når det kommer til en reduktion af udledningen.

Den ambition skal et nyt videnscenter være med til at indfri. Gennem en politisk aftale er der derfor de næste to år afsat 11,4 millioner kroner til et Videnscenter om bygningers klimapåvirkninger.

Videnscenteret skal styrke byggebranchens viden om og kompetencer i at gennemføre vurdering af et byggeris klimaaftryk. Opgaven med at etablere og drive videnscenteret blev udbudt i efteråret 2021.

Læs også: Grønne byggematerialer findes, men ingen køber dem

Og vinderen af udbuddet blev VCBK Group 2022, der består af Teknologisk Institut, Primetime P/S, BUILD (Aalborg Universitet), Green Building Council og We Build Denmark. 

Ifølge indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad (S) vil videnscenteret være i trygge hænder, når det igangsættes af udbudsvinderen.

”Etableringen af Videnscenteret er et vigtigt led i modningen af byggeriets virksomheder til de kommende klimakrav, hvor Videnscenteret skal bistå byggebranchen i at opbygge de nødvendige færdigheder. VCBK Group besidder en kombination af stærk faglig viden og bred indsigt i virksomheders virke fra tegnestue til byggeplads. Det gør dem til en stærk partner, og jeg ser frem til at følge arbejdet de kommende år”, siger han.

Læs også: Klimaregnskab giver totalentreprenør bæredygtigt overblik

Også Thilde Frugergaard Astrup, der vil være videnscenterets kommende leder, glæder sig til at komme i gang med arbejdet.

”Vi er utroligt glade for, at Bolig- og Planstyrelsen har valgt vores konsortium til at drive videnscenteret. Vi går en spændende tid i møde, og vi glæder os til gennem formidlings- og udviklingsaktiviteter at klæde byggebranchen på til indførelsen af de nye krav”.

Det forventes, at videnscenteret blandt andet skal levere en massiv informationsindsats om klimakravet til byggebranchen og sikre, at der uddannes undervisere til kompetenceopbygning. 

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online