Nyt videnscenter skal gøre dansk byggeri verdensledende

Danmark skal opnå en styrkeposition på grønne og bæredygtige infrastrukturprojekter. Derfor har erhvervsminister Simon Kollerup indviet et videns- og læringscenter i Rødbyhavn, der kan fastholde og udnytte den viden, der skabes i forbindelse med byggeriet af Femern-forbindelsen.

Ved videnscenteret vil et college også etableres, hvor undervisere og studerende kan overnatte. Arkivfoto..

13.09.2022

CSR.dk

Danmark skal gå forrest, når det kommer til grøn og bæredygtig megainfrastruktur.

Sådan lød hovedbudskabet, da erhvervsminister Simon Kollerup i sidste uge officielt indviede et videns- og læringscenter i Rødby.

I det nye center skal erfaringerne fra Femern-projektet samles og gøres tilgængelige for en bred skare af danske virksomheder, uddannelsesinstitutioner og erhvervsaktører, som kan drage gavn af dem.

Det er i første omgang DTU, RUC og Zealand samt Odense Robotics, We Build Denmark, Erhvervshus Sjælland og Femern Belt Development, der står bag det nye center.

Læs også: Genbrug er guld i nyt bygningsprojekt

”Vi tager i dag et skridt i den rigtige og ikke mindst grønne retning. Jeg har store forventninger til videnscenteret og er glad for, at der står en så stærk og bred alliance af aktører bag. Det vil ikke alene skabe flere byggerier, men også flere grønne arbejdspladser i landdistrikterne”, sagde erhvervsministeren i forbindelse med indvielsen.

Mangeartede begivenheder
I centeret vil der komme mange forskellige aktiviteter.

Blandt andet vil byggerifokuserede starts-up få mulighed for at flytte ind, og virksomheder kan introduceres til nye teknologier som droner og robotter, der kan bidrage til en grønnere produktion og øget effektivitet.

Læs også: Rapport: Flere virksomheder tilslutter sig SBTi

Derudover bliver der som en del af centeret etableret et ’college’, hvor forskere og studerende kan overnatte.

”Det er en vigtig ambition for DTU, at vores studerende og forskere suger viden til sig og deltager i de projekter, hvor der kan skabes vigtig viden. Her er Femern Bælt-byggeriet alletiders chance for vores studerende, og derfor etablerer vi et ’residential college’. Det er mit håb, at omkring 50 studerende om året vil færdiggøre deres uddannelse i tilknytning til videns- og læringscentret”, siger rektor for DTU, Anders Overgaard Bjarklev.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle