Nyt studie: Momsændringer kan give gevinster på både klima, sundhed og økonomi

Hvis de europæiske lande øger momsen på kød og mejeriprodukter og fjerner den på frugt og grønt, kan Europa undgå 170.000 dødsfald om året, mindske klimaaftrykket og spare milliarder. Det viser et nyt studie fra blandt andre Københavns Universitet.

27.02.2025

CSR.dk

Ifølge forskere kan titusinder af menneskeliv reddes, og tonsvis af CO₂ kan spares, samtidig med at der flyder ekstra penge ind i statskasserne, hvis de europæiske lande ændrer deres momsstruktur på fødevarer.

Langt de fleste europæiske lande har, modsat Danmark, i forvejen differentieret moms på fødevarer. Forskerne har undersøgt effekterne af at fastsætte momsen på kød og mejeriprodukter til den højeste momssats og helt at fjerne moms på frugt og grønt.

Da der er forskellige momssatser i de europæiske lande, varierer resultaterne fra land til land, men overordnet set ser forskerne mange fordele ved at ændre momsstrukturen.

I gennemsnit vil forbruget af kød og mejeriprodukter falde med cirka 9 procent, og forbruget af frugt og grønt vil stige med omkring 8 procent. Det kan ligne små tal, men de ændrede kostvaner kan ifølge forskerne få en række positive følgevirkninger, både hvad angår klima og sundhed.

Win, win, win

Kød- og mejeriproduktion har nemlig et stort klimaaftryk, og et lavere forbrug vil mindske udledningen af drivhusgasser markant. Ifølge studiet vil en ændring i momsreglerne kunne reducere Europas samlede klimaaftryk fra fødevaresektoren med 5-6 procent.

Forskerne peger også på, at et større indtag af frugt og grønt kombineret med et lavere indtag af rødt kød kan føre til 54 procent færre tilfælde af hjertesygdomme, 28 procent færre tilfælde af kræft, 15 procent færre slagtilfælde samt færre tilfælde af type 2-diabetes og luftvejssygdomme. Det kan udmønte sig i 170.000 færre dødsfald i Europa årligt.

Sundhed og klima hænger uløseligt sammen med økonomi. Ifølge studiet vil færre syge mennesker betyde, at de europæiske lande kan spare op mod 26 milliarder USD på sundhedsudgifter. Derudover vil den lavere klimaudledning spare Europa for yderligere 12 milliarder USD i klimarelaterede omkostninger.

Tilmed vil momsen selv indbringe omkring 83 milliarder USD årligt, dog uden at den almindelige forbruger vil kunne mærke det, da forskerne estimerer, at den samlede stigning i madudgifter vil være under 0,5 procent. I Danmark kan det endda føre til en lille besparelse.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online