Nyt samarbejde om bæredygtigt byggeri

VELUX Gruppen er netop blevet ambassadør for et nyt nordisk samarbejde, Nordic Built, som skal sætte større fokus på bæredygtigt byggeri i hele Norden.

09.08.2012

CSR.dk

Om Nordic Built

Initiativet til ’Nordic Built’ kommer fra Nordisk Innovation, en organisation under Nordisk Ministerråd, der ønsker at samle kræfterne i den nordiske byggebranche og derigennem fremskynde udviklingen af nordiske, bæredygtige byggekoncepter. Programmet ønsker at tilbyde attraktive og effektive fora for samarbejde i den nordiske byggebranche og ligeledes gennemføre konkrete projekter, der viser skalerbare løsninger af meget høj standard.

I går deltog VELUX Gruppen sammen med en række andre nordiske virksomheder i byggebranchen i underskrivelsen af Nordic Built Charter - et nyt nordisk samarbejde, der skal sætte endnu større fokus på fremtidens bæredygtige byggeri i Norden.

Ved at underskrive Nordic Built Charter forpligter de deltagende virksomheder sig til at sætte fokus på charterets ti principper inden for bæredygtighed og på baggrund heraf træffe nødvendige foranstaltninger i forhold til at levere konkurrencedygtige løsninger inden for bæredygtigt byggeri.

Naturligt skridt
VELUX Gruppen har i de seneste år fokuseret målrettet på bæredygtigt byggeri, blandt andet i kraft af seks bæredygtige huse i VELUX Model Home 2020-projektet, hvor Green Lighthouse ved Københavns Universitet er ét af dem – bygget i forbindelse med COP15 i 2009.

”Det er et naturligt skridt for VELUX at deltage i et samarbejde, der sætter fokus på bæredygtigt byggeri i Norden. Vi har allerede en helt klar strategi for klima og for arbejdet med bæredygtighed, så vi vil gerne være med til at vise vejen for andre i den nordiske byggebranche og vil selvfølgelig også selv gøre os endnu mere umage, siger Jesper Salskov Jensen, direktør i VELUX Danmark i en pressemeddelelse.

På nuværende tidspunkt har 25 aktører i den nordiske byggebranche skrevet under på Nordic Built Charter. Målet er, at op mod 200 virksomheder tilslutter sig charteret.

-LA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J