Nyt projekt skal styrke dansk cleantech-eksport

Danske virksomheder og organisationer er gået sammen i projektet Clean Solutions for at styrke og udvikle eksporten af danske cleantech-løsninger.

Clean Solutions vil gennem partnerskaber øge danske virksomheders eksport af grønne løsninger på i den internationale arena. Foto: State of Green. .

07.02.2017

CSR.dk

Projektet Clean Solutions vil styrke eksporten af danske løsninger inden for cleantech-området.

De danske virksomheder og organisationer, som står bag projektet, har skabt en platform for projektmuligheder inden for vand, energieffektivisering, fjernvarme og affald. Idéen er, at et projektevalueringsudvalg, bestående af erfarne virksomhedsrepræsentanter, skal være med til at danne de bedste partnerskaber og bagefter støtte med udviklingen af projekterne.

Projektpartnere i Clean Solutions

Aarhus Kommune, Amager Ressourcecenter, Dansk Industri, Syddansk Universitet, Dansk Energi, Dansk Fjernvarme, Danva, DBDH, Dansk Affaldsforening, HOFOR, Danish Water Technology Group (Danish Export Association), Udenrigsministeriet og State of Green.

Projektet er blevet sat i værk med et ønske om i højere grad at implementere samlede og skræddersyede løsninger til udenlandske kunder. Danmark er i forvejen førende eksportør inden for cleantech, men eksporten er primært baseret på komponenter, selvom det oftest bedst kan betale sig for kunderne at investere i en samlet systemløsning.

”Udlandet efterspørger ofte de produkter og teknologier, vi har i Danmark. For udenlandske kunder er det dog langt mere fordelagtigt at modtage en samlet løsning frem for at købe enkeltkomponenter fra flere forskellige underleverandører”, siger adm. direktør Mads Lebech fra Industriens Fond, som er en del af projektet. Han fortsætter:

”Projektet Clean Solutions skal derfor demonstrere hvordan man i fællesskab med kunden, ud fra en partnerskabstankegang, får skabt en skræddersyet løsning, der er nem at implementere hos kunden”.

Læs også: Dansk selskab knækker koden til lagring af klimavenlig strøm

Konkret består organisationen bag Clean Solutions i dag af 14 projektdeltagere, der i løbet af det næste halvandet år skal arbejde sammen med udenlandske kunder med forskellige udfordringer, de ønsker at få løst med dansk teknologi.

En af projektpartnerne er Dansk Affaldsforening, der blandt andet ser projektet som en innovativ motor:

”Vi ser et offentligt-privat samarbejdsprojekt om Clean Solutions som afgørende for, at Danmark for alvor kan få gang i systemeksport på forsyningsområdet. Som kommuner og affaldsselskaber skal vi ikke selv ud og sælge og bygge, men vi kan være katalysator for danske virksomheders løsninger. Derudover er den velfungerende danske forsyningssektor et flot udstillingsvindue for, hvad danske virksomheder kan”, siger Jacob Hartvig Simonsen, direktør i Dansk Affaldsforening. Han tilføjer:

”Vi ønsker det bedst mulige grundlag for at kunne hjælpe de gode, danske virksomheder med hurtigere at få skabt grobund for systemeksport af danske løsninger. Det vil være til gavn for Danmark”.

Læs også: Ny rapport peger på biogas til tung transport

Clean Solutions er støttet af Industriens Fond og udviklet i samarbejde med Clean. Projektet løber frem til 2018. Læs mere om projektet her

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online