Nyt partnerskab vil gøre fossilfri gødning til markedsstandarden

I en ny aftale skal svenske Lantmännen dække sine marker med fossilfri mineralsk gødning fra Yara. Partnerskabet er led et dyrkningsprogram, som landbrugsvirksomheden sætter i gang i 2023.

Hans Larsson, commercial director for Yara (tv.), og Torbjörn Wahlström, market manager arable inputs, agriculture sector hos Lantmännen (th.) har, som de første i branchen, underskrevet en aftale om fossilfri gødning. Foto: Yara/ Mårten Svensson..

17.01.2022

CSR.dk

I 2023 skal fossilfri gødning produceret på grøn energi være en realitet på landbrugsmarkedet. Det er i hvert fald visionen fra gødningsproducenten Yaya og landbrugsgiganten Lantmännen.

Her skal en ny, grøn gødning bane vejen for mindskning af fødevareværdikædens klimaaftryk, så bæredygtige produkter kan være lettilgængelige for forbrugeren.

Det skriver Effektivt Landbrug på deres hjemmeside.

Læs også: Nyt pyrolyseanlæg viser vejen mod færre udledninger for landbruget

I 2019 indgik parterne for første gang et samarbejde, for at vurdere mulighederne en fossilfri fødevarekæde gennem grøn gødningsproduktion.

Det bliver nu en realitet i 2023, hvor Yaras udvikling af en mineralsk gødning produceret af vedvarende energi fra blandt andet Norske Hydropower kan erstatte den fossile energi, som anvendes i ammoniakproduktion.

Ifølge partnere har gødningen et 80-90 procent lavere klimaaftryk end konventionel gødning, og det er den gødning, om Lantmännen nu skal dække sine marker med.

Dansk potentiale
Det ser også ud til, at Danmark kan få glæde af den grønne gødning. Yara arbejder nemlig på at etablere flere danske partnerskaber, hvor gødningen kan indgå i værdikæder, som kan give grønne udbud til glæde for forbrugeren.

“Hvis vi i fødevarebranchen skal imødekomme forbrugernes ønsker om grønnere produkter, er det vigtigt med samarbejder, der muliggør introduktionen af grøn gødning på markedet”, siger Søren Fredslund, business development manager i Yara Danmark til Effektivt Landbrug og fortsætter:

Læs også: Forskningsprojekt skal mindske migranters arbejdsulykker i dansk landbrug

”Vi arbejder aktivt på at etablere lignende samarbejder på det danske marked, og vi tror på, at der både i forarbejdningsledet og i detailhandlen er værdi at hente ved at fokusere på en grøn værdikæde”.

Foruden gødningsprojektet, arbejder Yara og Lantmännen sammen om en række andre projekter, der ligeledes skal jordbrugets CO2-udledning. Grønne næringsstofløsninger til afgrøder og digitale redskaber er blandt de områder og redskaber, som partnerskabet vil indfri sine grønne ambitioner med.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny fleksibel ladeløsning reducerer udfordringer med el-kapaciteten

30.09.2025CSR.dk

Klar til en ny æra for plastsortering

29.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer nye referencedesigns med integreret energistyring og væskekøling

25.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Mød fremtidens industriløsninger - og kom med til Schneider Electric's After Party på HI-messen!

17.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Smart løsning på overproduktion: Fristads lader dig designe selv

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

11.09.2025CSR.dk

Resiliens: Sådan bliver I klar til at håndtere den næste krise

11.09.2025CSR.dk

Første automat af genanvendte strømpebukser åbner i Danmark

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Efteruddannelse
Kursus: Bæredygtige forretningsmodeller

På kurset lærer du at udvikle grønne forretningsmodeller, der bidrager til den tredobbelte bundlinje og matcher forbrugernes ønsker, klimamålene og politikernes dagsorden. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

01.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Dakofa
Konference
Dakofa Årskonference - Sammen om den cirkulære omstilling

En konference for alle der arbejder med cirkulær omstilling

Dato

02.10.2025

Tid

09:30

Sted

Comwell Aarhus, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus.

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘S’ i ESG med sociale risikovurderinger

På dette seminar kan du blive klogere på, hvordan du kan igangsætte initiativer inden for dit ”S” i ESG, der gør dig i stand til at møde den konstante udvikling på området. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

03.10.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Arkitektur Center, Bryghusgade 10, 1473 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

06.10.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

06.10.2025

Tid

08:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online